«Aγκαλιά» με την πρόκριση ο Άρης

Αγχωτική νίκη επί της Τσεντεβίτα Ζάγκρεμπ με 85-76 πήρε ο Άρης και βρίσκεται μια... ανάσα από την επόμενη φάση του EuroCup αλλά και κοντά στην πρώτη θέση του ομίλου...Χαραλαμπίδης (16π.) και Τάκερ οδήγησαν επιθετικά τους "κιτρινους" ενώ από τους Κροάτες ξεχώρισαν οι Πλέιστιντ και Ρούντεζ που σκόραραν από 22 και 23 πόντους αντίστοιχα.

Aμυντικό πρόβλημα αντιμετώπισε ο Άρης
στο πρώτο δεκάλεπτο. Δέχθηκε 20 πόντους και ακόμη και όταν προηγήθηκε με 14-6 στο 6’ δεν έπειθε πως μπορεί να κρατήσει και να διευρύνει την υπέρ του διαφορά. Το υπέρ του 22-20 με το οποίο έκλεισε την πρώτη περίοδο προβλημάτιζε τον Σαρόν Ντρούκερ που στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου δεκαλέπτου χρησιμοποίησε μια νεανική πεντάδα αποτελούμενη από τους Σλούκα, Χρυσικόπουλο και Σκορδίλη πλαισιωμένους από τους Χαραλαμπίδη και Τάκερ. Οι τρεις πρώτοι έδωσαν ενέργεια στην άμυνα ενώ οι δύο πιο έμπειροι πόντους στην επίθεση. Έτσι το 24-26 του 14’ έγινε 40-30 υπέρ του Άρη με το τέλος του ημιχρόνου. Δέκα πόντους σε ισάρ