Έμεινε ζωντανός ο Πανελλήνιος

Ο Πανελλήνιος κέρδισε τη Γαλατασαράι με 66-62 χάρη σε τρίποντο βομβαρδισμό των Παπαμακάριου και Κράμπενχοφτ και πέτυχε τη δεύτερη του νίκη στο Eurocup αυξάνοντας τις πιθανότητες πρόκρισης.Με αυτή την νίκη οι «Ολυμπιονίκες» έχουν αρκετές ελπίδες για να προκριθούν στην επόμενη φάση… κυνηγώντας ουσιαστικά την Καντού.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, τα… σίδερα των δυο καλαθιών στο κλειστό της Λαμίας είχαν την τιμητική τους, αφού στο 8’ (7-8) εύστοχα ήταν μόνο τα 6 από τα 24 σουτ. Ο Πανελλήνιος
αδυνατούσε να βρει λύσεις κοντά στο καλάθι, σε αντίθεση με τη Γαλατασαράι που περνούσε με συνέπεια τη μπάλα στη ρακέτα και δικαιωνόταν περισσότερο.

Το παιχνίδι είχε συνεχώς χαρακτήρα ντέρμπι. Οι «Ολυμπιονίκες» με πρωταγωνιστή τον Τσακαλέρη διατηρήθηκαν μέσα στο παιχνίδι μέχρι το τέλος του πρώτου ημίχρονου και έπειτα με τους Κράμπενχοφτ και Παπαμακάριο να βρίσκουν το χέρι τους έξω από τα 6,75 μ., πήραν προβάδισμα στο σκορ (46-42, 29’).