20:00 15/2/2015 - Πηγή: AEK365

EREDIVISIE- 23η Αγωνιστική

Άγιαξ-Τβέντε 4-2
(10' Βίργκεβερ, 15' Μπαζόερ, 68', 75' Κίσνα/ 6' Κορόνα, 50' Ζίγεχ)
Με τον Ρικάρντο Κίσνα να βάζει δυο γκολ και να δίνει τη λύση, ο Άγιαξ επικράτησε 4-2 της Τβέντε, πέτυχε δεύτερη συνεχόμενη νίκη, αλλά πολύ δύσκολα προλαβαίνει να πιάσει τη

πρωτοπόρο Αϊντχόφεν η οποία έχει διαφορά 12 βαθμών απο τον πρωταθλητή Ολλανδίας.
Η Τβέντε "πάγωσε" την αρένα του Άμστερνταμ καθώς προηγήθηκε με τον Ζέσους Κορόνα μόλις στο έκτο λεπτό. Η απάντηση ήρθε από τον αριστερό μπακ του Άγιαξ, τον Νικ Βίργκεβερ που έφερε το ματς στα ίσια στο δέκατο λεπτό.
Στο 15' ο Άγιαξ έφτασε στην ολική ανατροπή με τον αμυντικό χαφ Ρίτσεντλι Μπαζόερ να κάνει το 2-1. Στην επανάληψη και με τη συμπλήρωση 50 λεπτών η Τβέντε ισοφάρισε με τον Χακίμ Ζίγεχ και τη λύση στον Άγιαξ έδωσε ο Ρικάρντο Κίσνα.
Ο Ολλανδός εξτρέμ στο 68' έκανε το 3-2 και επτά λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό 4-2 με το τέταρτο του γκολ στο πρωτάθλημα. Πλέον ο Άγιαξ στρέφει τη προσοχή του στο πρώτο ματς για τους "32" του Europa League κόντρα στη Λέγκια Βαρσοβίας.

Τσβόλε-Γκόου Αχέντ Ίγκλς 0-1
(24' Ρίσντικ)
Τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη της την εφετινή σεζόν σημείωσε η Γκόου Αχέντ Ιγκλς κερδίζοντας 1-0 στην έδρα της Τσβόλε. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Ρίσντικ στο 24ο λεπτό. Η Τσβόλε προσπάθησε για την ισοφάριση αλλά το έργο της έγινε ακόμα πιο δύσκολο όταν έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Νίλαντ στο 54ο λεπτό.
Με τη νίκη αυτή, η Γκόου Αχέντ Ιγκλς ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη της βαθμολογίας.

Ουτρέχτη-Ντόρντρεχτ 6-1
(16', 39', 49' , 80' Χάλερ, 85' Κουμ, 87' Χάρντεβελντ/ 66' Λίμα)
Τον περασμένο Δεκέμβρη ήταν η τελευταία φορά που η Ουτρέχτη πανηγύρισε νίκη στο πρωτάθλημα και σήμερα ξέσπασε για τα καλά διαλύοντας τη Ντόρντρεχτ με 6-1. Σε μεγάλα κέφια ο Γάλλος στράικερ Σεμπάστιεν Χάλερ που πέτυχε τέσσερα γκολ, δυο στο πρώτο (16' και 39') και άλλα δυο στο δεύτερο (49' και 80'). Στο 3-0 η Ουτρέχτη έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Βίλεμ Γιάνσεν στο 60' και στο 65' ο Λίμα μείωσε για τη Ντόρντρεχτ σε 3-1. Ωστόσο, ο σκόρερ των φιλοξενούμενων αποβλήθηκε στο 77' και η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε. Στο 80' ο Χάλερ ολοκλήρωσε το... καρέ κάνοντας το 4-1 και στο τελευταίο πεντάλεπτο η Ουτρέχτη έβαλε άλλα δυο γκολ με Κρίστιαν Κουμ (85') και Τζεφ Χάρντεβελντ (87').

Καμπούρ-Χέρενφεν 2-1
(1', 8' Βαν Ντερ Στρέεκ/ 7' Σλαγκβέερ)
Μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, η Καμπούρ επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 2-1 της Χέρενφεν, σε ένα παιχνίδι που και τα τρία γκολ μπήκαν στο πρώτο δεκάλεπτο. Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Σάντερ Βαν Ντερ Στρέεκ έκανε το 1-0 αλλά στο 7' ο Λουσιάνο Σλαγκβέερ ισοφάρισε και ένα λεπτό μετά και πάλι ο Βαν Ντερ Στρέεκ σκόραρε για λογαριασμό της Καμπούρ κάνοντας το τελικό 2-1.