19:50 8/3/2014 - Πηγή: AEK365

SCOTTISH PREMIER LEAGUE 29η αγωνιστική

Χιμπέρνιαν-Μάδεργουελ 3-3
(43' Φόρστερ, 76' Νέλσον, 79' Χέφερναν/ 12', 90' Σάτον, 29' Άινσγουρθ)

Συγκλονιστικό παιχνίδι στο Easter Road με πολλές ανατροπές και τελικά Χιμπέρνιαν και Μάδεργουελ μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο χορταστικό 3-3. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και με γκολ

του Τζον Σάτον στο 12' και του Λιονέλ Άινσγουορθ στο 29' προηγήθηκαν 0-2. Η Χιμπέρνιαν ευτύχησε να μειώσει πριν το ημίχρονο με τον Τζόρντον Φόρστερ και στην επανάληψη μέσα σε τρία λεπτά πέτυχε την ολική ανατροπή.
Στο 76' ο Μάικλ Νέλσον ισοφάρισε σε 2-2 και στο 79ο λεπτό ο Πολ Χέφερναν, τέσσερα λεπτά αφότου μπήκε στο παιχνίδι, έκανε το 3-2. Η Μάδεργουελ ξεπέρασε το σοκ και στις καθυστερήσεις ο Τζον Σάτον με το δεύτερο τέρμα του στο παιχνίδι διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

Κιλμάρνοκ-Χαρτς 4-2
(27 Ουίλσον αυτ., 49', 51' Μπόιντ, 72' Γκάρντιν/ 30' Κάρικ, 69' Νίκολσον)

Δυο γκολ τους Κρις Μπόιντ σε διάστημα δυο λεπτών βοήθησαν την Κιλμάρνοκ να κάμψει την αντίσταση της ουραγού Χαρτς και να την κερδίσει με 4-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με αυτογκολ του Ουίλσον στο 27ο λεπτό αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Ντέιλ Κάρικ ισοφάρισε για την Χαρτς. Στην επανάληψη, έφταναν δυο λεπτά στον Μπόιντ για να βάλει δυο γκολ, στο 49' και στο 51', για να κάνει το 3-1 όμως η Χαρτς δεν το έβαζε κάτω και μείωσε ξανά με τον Σαμ Νίκολσον στο 69ο λεπτό. Ωστόσο τρία λεπτά μετά ο Γκάρντιν διαμόρφωσε το τελικό 4-2 χαρίζοντας στην Κιλμάρνοκ την πρώτη νίκη μετά από πέντε αγωνιστικές.