Το πρώτο γκολ του Νικόλα και οι τεσσάρες (VIDEO)

13:04 23/12/2013 - Πηγή: AEK365

Ήταν μια μέρα σαν σήμερα το 2010 όταν ο Νίκος Γεωργέας πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ΑΕΚ. Η Ένωση αντιμετώπισε στο νεότευκτο της γήπεδο τη Λάρισα για το Κύπελλο. Στο 31ο λεπτό, κι ενώ ο Δικέφαλος προηγείται με 1-0, ο Λυμπερόπουλος βρίσκει τον Γεωργέα και αυτός με εντυπωσιακό σουτ σκοράρει. Ακολουθεί αποθέωση. Τελικά η ΑΕΚ επικράτησε με

4-0.

Γενικότερα πάντως την 23η Δεκεμβρίου η ΑΕΚ έχει μοιράσει πολλές τεσσάρες. Το 1973 επικράτησε 4-1 του Απόλλωνα και το 1981 κέρδισε με το ίδιο σκορ τον Εθνικό. Το 2007 ταξίδεψε στην Κρήτη και νίκησε με 4-1 τον Εργοτέλη με τον Λυμπερόπουλο να πετυχαίνει δύο γκολ. Τέλος την περίοδο 62-63 η ΑΕΚ έχει πετύχει και μια νίκη επί του Ολυμπιακού στο "Καραϊσκάκη" με 3-1. Το ματς σημαδεύτηκε από τα αυτογκόλ των παικτών του ΟΣΦΠ. Ο Σημαντήρης πέτυχε το πρώτο και ο Πολυχρονίου το δεύτερο για να κάνει το 0-3 ο Παπαϊωάννου. Ο Ολυμπιακός μείωσε στο 89'.