18:08 26/2/2012 - Πηγή: AEK365

SERIE A'- 24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΤΑΛΑΝΤΑ- ΡΟΜΑ: 4-1
Γήπεδο: Ατζούρι Ντι' Ιτάλια
Βαριά ήττα με 4-1 από την Αταλάντα υπέστη η Ρόμα, η οποία έχασε κι άλλο έδαφος στη βαθμολογία.
Η Αταλάντα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 4ο λεπτό ο Μαριλούνγκο σημάδεψε το δοκάρι της Ρόμα.
Ωστόσο ο άσος της Αταλάντα κατάφερε να βρει δίχτυα στο 10', καθώς έφυγε στην κόντρα και πλάσαρε τον Στεκέλενμπουργκ.
Η Ρόμα προσπάθησε να απαντήσει αλλά έδωσε χώρους στην Αταλάντα

και το πλήρωσε στο 19'.
Ο Καρότσα συνδυάστηκε με τον Ντένις ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του.
Στο 24' ο Ντένις δεν κατάφερε να κάνει το 3-0 από κοντά και η Ρόμα ξαναμπήκε στο ματς στο 36'.
Ο Ταντέι έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Μπορίνι από κοντά έκανε το 2-1.
Η Αταλάντα κατάφερε στο 47ο λεπτό να κάνει το 3-1 με τον Ντενις, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 4-1 ολοκληρώνοντας ντο χατ τρικ στο 67'.
Η Ρόμα αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 53ο λεπτό λόγω αποβολής του Οσβάλντο.
Στο 87' η Ρόμα έμεινε με 9 παίκτες λόγω αποβολής του Κασέτι.
ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Κονσίλι, Λουκίνι (8' Μπελίνι), Στεντάρντο, Μανφρεντίνι, Πελούζο, Καρότσα (52' Σκελότο), Κιγκαρινι, Μπρίγκι, Μοράλες, Μαριλούνγκο (75' Γκαμπιαντίνι), Ντένις.
ΡΟΜΑ: Στεκέλενμπουργκ, Ρόζι (46' Χοσέ Άνχελ), Ζουάν (57' Κασέτι), Χάιντζε, Ταντέι, Γκάγκο (68' Γκρέκο), Μαρκίνιο, Πιάνιτς, Λαμέλα, Μπορίνι, Οσβάλντο.

ΣΙΕΝΑ- ΠΑΛΕΡΜΟ: 4-1
Γήπεδο: Αρτέμιο Φράνκι
Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Σιένα, η οποία επικράτησε με το ευρύ 4-1 της Παλέρμο.
Με 10 παίκτες από το 2ο μόλις λεπτό έμεινε η Παλέρμο, καθώς ο Μπαλτζαρέτι ανέτρεψε τον Ντέστρο που ήταν τελευταίος παίκτης.
Στο 3' ο Βιβιάνο πραγματοποίησε εξαιρετική διπλή επέμβαση, ενώ η Παλέρμο παρότι με παίκτη λιγότερο κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 10'.
Μετά από κόρνερ η μπάλα έφτασε στο ύψος του πέναλτι στον Μπουντάν, ο οποίος πλάσαρε κι έκανε το 1-0.
Η Σιένα ανέβασε στροφές και στο 21ο λεπτό ο Αγκουιρεγκαράι έκανε πέναλτι στον Μπριέντζα και ο Τέρτζι με την... τρίτη έκανε το 1-1.
Στο 21ο λεπτό ο Πέγκολο είπε όχι στον Μίκολι, ενώ στο 34' η Σιένα ανέτρεψε το ματς.
Ο Ντέστρο απέφυγε πανέμορφα τον Μουνιόθ, έκανε τη σέντρα και ο Μπογκντάνι από κοντά έκανε το 2-1.
Η Σιένα μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 47ο λεπτό τριπλασίασε τα τέρματα της με το κοντινό πλασέ του Ροσετίνι.
Η Σιένα καθάρισε το ματς στο 58ο λεπτό καθώς ο Μπριέντζα διαμόρφωσε το 4-1.
Στο 72ο λεπτό ο Πέγκολο πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση σε κεφαλιά του Μπουντάν.
ΣΙΕΝΑ: Πέγκολο, Βιτιέλο, Τέρτζι, Ροσετίνι, Ντελ Γκρόσο (80' Μπελμόντε), Βεργκάσολα, Γκάτσι, Γκιόργκι (61' Ρετζινάλντο), Μπριέντζα, Μπογκντάνι, Ντέστρο (74' Μανίνι).
ΠΑΛΕΡΜΟ: Βιβιάνο, Πιζάνο, Σιλβέστρ (11' Μουνιόθ), Μαντοβάνι, Μπαλτζαρέτι, Ντονάτι, Μπαρέτο, Ίλισιτς (8' Αγκουιρεγαράι), Μπερτόλο, Μπουντάν, Μίκολι (65' Βάσκεθ).

ΚΑΤΑΝΙΑ- ΝΟΒΑΡΑ: 3-1
Γήπεδο: Άντζελο Μασιμίνο