Συνεχίστηκε η παράδοση

15:50 13/11/2011 - Πηγή: AEK365

Η παράδοση τηρήθηκε στην Καλαμαριά (ως προς το τελικό σκορ), αφού το ματς κρίθηκε στα τέσσερα σετ με τον Φοίνικα Σύρου να επιστρέφει στις νίκες επικρατώντας με 3-1 του Απόλλωνα που πήρε το πρώτο του σετ, αλλά γνώρισε την πέμπτη συνεχόμενη ήττα του.

Στο πρώτο σετ ο Απόλλωνας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και έφτασε να προηγείται με 18-13, αλλά ο Φοίνικας επέστρεψε και το σκορ πήγαινε πόντο, πόντο μέχρι το 30-30 όπου

ο Τζελάτης με δύο επιθέσεις έδωσε το πρώτο σετ της χρονιάς στην ομάδα του.
Ο Φοίνικας βελτιώθηκε στη συνέχεια και με μπροστάρη τον Στιβ Γκοτς ισοφάρισε σε 1-1, για να φτάσουμε στο τρίτο σετ που ήταν και το καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα.
Ο Απόλλωνας με τον Μαυροβουνιώτη αντί του Ουσίλιανιν, να δίνει νέα πνοή προηγήθηκε με 16-13, αλλά ο Φοίνικας προσπέρασε 16-17 και ξέφυγε 18-21, με τους γηπεδούχους να φέρουν το ματς στα ίσια και τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το 25-25 που έγινε 25-27 με δύο λάθη των Ποντίων.
Οι παίκτες του Πάτρα προσπάθησαν να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ, ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 18-20, το οποίο όμως μετατράπηκε σε 18-23 κι όλα τελείωσαν.
«Σήμερα μας αδικεί το αποτέλεσμα με τον τρόπο που παίξαμε και αδικηθήκαμε. Δυστυχώς οι ξένοι μας δίνουν μικρή βοήθεια, αλλά το πολύ ενθαρρυντικό ήταν ότι η ομάδα ήταν επιτέλους μαχητική» είπε απογοητευμένος ο Χρήστος Πάτρας με τον Νίκο Νεόφυτο να συμπληρώνει: «Η ομάδα μου παρουσίασε κατάλοιπα από την ήττα με τον Ολυμπιακό και είναι κάτι που πρέπει να δουλέψουμε στη διακοπή. Υπήρχε απογοήτευση κι αυτό φάνηκε στις προπονήσεις, ενώ ξέραμε ότι είχαμε δύσκολο ματς απέναντι σε μια ομάδα που δεν πρέπει να ξεγελάει το κακό ξεκίνημα της... Είναι θετικό ότι έχουμε 4 καθαρές νίκες και συνεχίζουμε»
Τα σετ: 32-30, 19-25, 25-27, 21-25
Απόλλων Καλαμαριάς (Πάτρας): Πιπέργιας 5 (3 μπλοκ), Παπαδημητρίου 12 (11/18 επ., 76% υπ. - 50% άριστες), Ουσίλιανιν 3 (2/8 επ., 58% υπ. - 32% άριστες), Μπόγιοβιτς 13 (10/16 επ., 2 άσοι), Στίγγας 11 (7/13 επ., 4 μπλοκ), Τζελάτης 23 (22/45 επ., 1 άσο), Μπαμπαλιούτας -λ 78% υπ. - 39% άριστες / Δημητριάδης, Ίλιτς, Καραγιάννης, Μαυροβουνιώτης 10 (8/14 επ., 2 μπλοκ, 73% υπ. - 33% άριστες)
Φοίνικας (Νεόφυτος): Ντάνγκουμπιτς 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Κουρνέτας 2, Θάνος 9 (7/8 επ., 1 άσο), Γκοτς 24 (20/27 επ., 3 μπλοκ, 43% υπ. - 24% άριστες), Ντόκιτς 20 (16/37 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Νικηφορίδης 20 (16/26 επ., 4 άσοι, 67% υπ. - 50% άριστες), Κουρούπης -λ 63% υπ. - 35% άριστες / Σουλτανόπουλος, Αρβανίτης.