Επιστροφή στις νίκες…

15:46 13/11/2011 - Πηγή: AEK365

Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΟ Κηφισιάς, που δεν επέτρεψε στον Γιώργο Γιάτση να κάνει νικηφόρο ντεμπούτο στον πάγκο του Άρη Μαρμούρης ΑΕ, αφού ο ΑΟΚ επικράτησε με 3-2.

Ο Άρης Μαρμούρης προηγήθηκε με 1-0 σετ, ήταν η ομάδα που έφτασε πρώτη σε ματς μπολ (13-14 προηγήθηκε στο τάι μπρέικ), αλλά τελικά ο ΑΟ Κηφισιάς πήρε τη νίκη.
Το

παιχνίδι είχε δραματικό φινάλε, αφού στα σετ που πήραν οι δύο ομάδες επικράτησαν με σχετική ευκολία.
Στο τάι μπρέικ ο Αρης ξεκίνησε πολύ καλύτερα και προηγήθηκε με 1-5, έχοντας σταθερά το προβάδισμα, φτάνοντας όπως προαναφέραμε στο ματς μπολ (13-14), αλλά ο ΑΟΚ προσπέρασε 15-14 και με άουτ επίθεση του Κυριακίδη (ο οποίος παίρνοντας τη θέση του Παλέντζα από το δ' σετ ήταν πολύ καλός) τελείωσε το ματς.
«Η σημερινή νίκη ήταν μια κατάθεση καρδιάς, ψυχής αλλά και τακτικής. Όλοι μας έχουν αουτσάιντερ πριν τα ματς αλλά φροντίζουμε να τους διαψεύδουμε», είπε ο Κώστας Αρσενιάδης για να συμφωνήσει μαζί του ο Θεόκλητος Καριπίδης: «Εϊναι μια ακόμη απόδειξη της μαχητικότητας που μας διακρίνει, αφού κόντρα στα προγνωστικά έχουμε καταφέρει να πάρουμε αρκετούς βαθμούς».
Στον Άρη Μαρμούρης τώρα η τρίτη συνεχόμενη ήττα σε τάι μπρέικ λογικό ήταν να προκαλέσει μεγαλύτερη απογοήτευση. « Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει... Ξέρω τις αιτίες αλλά δεν θέλω να τις αναφέρω δημόσια, όμως έτσι όπως χάνουμε αδικούμε τους εαυτούς μας και την ομάδα», είπε ο Μιχάλης Σαρικεΐσογλου ενώ ο Γιώργος Γιάτσης αφού εξέφρασε κάποια παράπονα για τη διαιτησία συμπλήρωσε: «Ήμασταν καλοί τακτικά σε αρκετά σημεία, είχαμε όμως σκαμπανεβάσματα στην απόδοση μας. Θα δουλέψουμε στη διακοπή και θα βελτιωθούμε περιμένοντας και τον Μπαρούτοφ και είμαι σίγουρος ότι θα εμφανιστούμε καλύτεροι».
Τα σετ: 19-25, 25-22, 25-22, 20-25, 16-14
ΑΟ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Μπέλλος 18 (14/34 επ., 3 μπλοκ), Καλαϊτζίδης 8 (3/5 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Νικολάκης 2, Ντε Ρόκο 17 (15/26 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ. - 42% άριστες), Εστράδα 8 (6/14 επ., 1 μπλοκ), Καριπίδης 23 (22/38 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. - 44% άριστες), Ταμπουρατζής -λ 56% υπ. - 48% άριστες / Καρακίτσος, Παπαδόπουλος 2, Δεληπρίμης 1
Άρης Μαρμούρης ΑΕ (Γιάτσης): Τερζής 2, Παλέντζας 8 (8/19 επ.), Τακουρίδης 13 (9/17 επ., 4 μπλοκ), Κιόσης 12 (8/15 επ., 4 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 20 (15/29 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 52% άριστες), Ριζόπουλος 8 (7/14 επ.,1 μπλοκ, 62% υπ. - 48% άριστες), Σάμαρτζιτς 43% υπ.- 32% άριστες) / Κυριακίδης 11 (8/14 επ., 2 μπλοκ)