Συνέχισε με νίκη ο ΠΑΟΚ

00:15 24/1/2015 - Πηγή: AEK365

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε την αήττητη πορεία του στους εκτός έδρας αγώνες του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ κερδίζοντας στο Βραχάτι τον Παμβοχαϊκο με 3-0 σετ. Η επικράτηση του δικεφάλου ήταν πιο εύκολη απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ καθώς ο Παμβοχαϊκός επηρεάστηκε σημαντικά από τον σοβαρό τραυματισμό στο γόνατο του πιο φορμαρισμένου παίκτη του και διαγωνίου του Άκη Ασπιώτη. Η πρώτες εκτιμήσεις

αναφέρουν ρήξη χιαστών.
Ο Ασπιώτης στο 5-4 του 2ου σετ μετά από δυνατή επίθεση όπου μάλιστα κέρδισε και μπλοκ άουτ δεν πάτησε καλά στο τερέν με αποτέλεσμα να πάθει τη ζημιά στο πόδι. Το πρωί του Σαββάτου θα υποβληθεί σε αναλυτικές ιατρικές εξετάσεις.

Ο ΠΑΟΚ με τη νίκη αυτή πέρασε έστω και προχωρινά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Παμβοχαϊκός απομακρύνθηκε σημαντικά από την πρώτη 4αδα.

Με τον ΠΑΟΚ αγωνίστηκε ο Κουβανός διαγώνιος Χιμένες αλλά όχι και ο Βραζιλιάνος κεντρικός Λούκας Βίκτορ Φερέιρα Ρανγκέλ που ακόμα βρίσκεται σε περίοδο προσαρμογής.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι και όλα κρίθηκαν στο τέλος. Ο Ασπιώτης έκανε μπλοκ στον Σαφράνοβιτς (22-23), αλλά στη συνέχεια σερβιρε στο φιλέ για το 22-24, ενώ το σετ τελείωσε με άσσο του Γκόμεζ. Κομβικό όμως ήταν το 2ο σετ όπου στο 4-5 τραυματίστηκε ο Ασπιώτης και διαγώνιος έπαιξε ο Τζορτζ Παπαδόπουλος. Παρ όλα αυτά ο Παμβοχαϊκός συνέχισε να προηγείται μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Τότε ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 3-0 μπήκε μπροστά, ενώ δυο μπλοκ του Ρανγκελ και ένας πόντος του Γκομεζ διαμόρφωσαν το 18-21 και οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ανακάμψουν.
Στο τρίτο σετ πέρασε ο Κανέλλος διαγώνιος για τον Παμβοχαϊκό και άντεξε και πάλι μέχει το 10-11. Τότε με το σερβις του Εφραιμίδη ο ΠΑΟΚ πήρε μια διαφορά πέντε πόντων (10-15), που μεγάλωσε κι άλλο για να ππάρει ο ΠΑΟΚ τη νίκη.

* Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 37 επιθέσεις 6 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 21-25, 17-25)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Δρογκάρης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Ασπιώτης 7 (6/14 επ, 1 άσσος), Ρόου 8 (4/4 επ, 4 μπλοκ), Κανέλλος 9 (7/17 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νεμέθ 9 (9/24 επ, 80% υπ, 56% άριστες), Σαρικεΐσογλου 7 (7/12 επ, 67% υπ - 42% άριστες) / Ζησης (λ, 60% υπ - 30% άριστες), Βανδώρος, Παπαδόπουλος 4 (3/8 επ, 1 μπλοκ), Τερζής

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 9 (7/17 επ, 2 μπλοκ, 30% υπ - 30% άριστες), Παντακίδης 5 (5/6 επ), Ντίνας 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Κουρνέτας 1 (1/1 επ), Γκόμεζ 20 (18/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 2 (2/7 επ, 86% υπ - 71% άριστες) / Γκαράς (λ, 68% υπ - 64 % άριστες), Σαμπανάι 1 (1/4 επ), Ρανγκέλ 2 (μπλοκ), Εφραιμίδης 4 (3/3 επ, 1 άσσος), Καρασαββίδης 1 (1/1 επ), Αναστασιάδης.