Ελπίδες για 4άδα

00:15 24/1/2015 - Πηγή: AEK365

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα και μετά από 3,5 χρόνια νίκησε τον Α.Ο.Κηφισιάς για το πρωτάθλημα. Με πρωταγωνιστές τους ακραίους του Κουκ και Πρωτοψάλτη ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-1 στο γυμναστήριο του Πανελλήνιο και παρότι στον Α΄γύρο είχε ηττηθεί στην Κηφισια με το ίδιο σκορ πήρε το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας

διότι έχει πλέον καλύτερη διαφορά βαθμών στα 8 σετ που παίχτηκαν και στους δύο αγώνες.
Στον σημερινό αγώνα οι πόντοι ήταν 95-76, ενώ στην Κηφισιά ήταν 99-93 για την γηπεδούχο ομάδα.

Ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στους 24 βαθμούς και μείωσε τη διαφορά του στους 3 βαθμούς από την Κηφισιά που πλέον ισοβαθμεί με τον Φοίνικα.

Μεγάλη απώλεια για την Κηφισιά ήταν η απουσία του Ζόραν Γιοβάνοβιτς που είχε υψηλό πυρετό. Διαγώνιος αγωνίστηκε ο Κόβαλτσουκ.

Η Κηφισιά που είχε μεγάλο απόντα τον Γιοβάνοβιτς ξεκίνησε πολύ δυνατά επιθετικά και με καλή υποδοχή κατάφερε να ανατρέψει το αρχικό 11-9 και να πάει στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά στο σκορ (14-16). Αυτή η διαφορά έμεινε και όταν ο Χόι κάρφωσε άουτ για το 17-22 όλα τελείωσαν.
Ο Παναθηναϊκός όμως συνήλθε στο δεύτερο σετ, χάλασε την υποδοχή της Κηφισιάς και με τον Μπέλο να ανεβάζει την απόδοσή του και εκτόξευσε τη διαφορά στους 8 πόντους (17-9) μετά από άουτ επίθεση του Κοβαλτσουκ
Με τον ίδιο τέμπο και την ίδια ευκολία, ο Παναθηναϊκός συνέχισε τον αγώνα. Στο τρίτο σετ η διαφορά άγγιξε τους 11 πόντους στο 22-11. Η Κηφισιά απάντησε με ένα 4-0 με το σερβις του Μαντέκα , αλλά η διαφορά δεν μπορούσε να καλυφθεί. Η εικόνα δεν άλλαξε στο 4ο σετ και ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μια σημαντική νίκη και συνεχίζει να κυνηγά την υπέρβαση.

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-17, 25-16, 25-18). Πόντοι: 95-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 4 (1/1 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουκ 18 (16/26 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ - 40% άριστες), Πρωτοψάλτης 14 (10/19 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ - 50% άριστες), Χόι 5 (4/6 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 10 (5/10 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μπέλος 15 (13/26 επ, 2 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 63% υπ - 37% άριστες), Παπαδόπουλος

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Κόβαλτσουκ 10 (10/27 επ), Σουλτανόπουλος 8 (5/13 επ, 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 9 (7/9 επ, 2 μπλοκ), Φερρέρα 5 (5/20 επ, 64% υπ - 32% άριστες), Ρουμελιωτάκης 13 (12/21 επ, 1 μπλοκ, 61% υπ - 32% άριστες) / Ταμπουρατζής (λ, 30% υπ - 20% άριστες), Χατζηπροδρόμου 1 (1 μπλοκ), Κόντος, Μαντέκας 1 (1 άσσος), Κάπελλας, Όστιν.