Στο τάι μπρέικ ο Εθνικός

22:17 25/2/2013 - Πηγή: AEK365

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα που σημαδεύτηκε από πολλές εναλλαγές στο σκορ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε τον ΠΑΟΚ 3-2 σετ και προσπέρασε πάλι τον Φοίνικα στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα ανοίγοντας παράλληλα τη διαφορά από τον δικέφαλο στο +4. Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την 3η σερί ήττα αλλά δεν είχε καμία σχέση από τις προηγούμενες εμφανίσεις, έδειξε να έχει κάνει «επανεκκίνηση» αλλά δε μπόρεσε να αξιοποιήσει

το προβάδισμα με 2-1 σετ και να πάρει το τρίποντο κι έτσι ισοβαθμεί με τον Άρη στην 5η θέση, 3 βαθμούς πίσω από τον 4ο Φοίνικα τρεις αγωνιστικές πριν από την λήξη της κανονικής περιόδου.
Ο αγώνας ήταν διαφήμιση για το βόλεϊ στο κατάμεστο γυμναστήριο της Αλεξανδρούπολης όπου οι οπαδοί του Εθνικού με θερμές και άκρως βολεϊκές εκδηλώσεις έδωσαν ενέργεια στην ομάδα του Σάκη Μουστακίδη.

Τα σετ: 3-2 (25-20, 17-25, 15-25, 25-23, 15-13)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 30 (27/56, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κόβατς 9 (5/10, 4 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 2 (0/2, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 13 (13/28, 71% υπ.), Δαλακούρας Αν. 9 (9/20, 67% υπ.), Παπάζογλου 9 (6/14, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Μίτρεφ (λ. - 74%υπ., 53% άριστες), Δαλακούρας Κ. 1 (1/2).

ΠΑΟΚ (Καζάζης Στ.): Παντακίδης 13 (11/12, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πλίκας 5 (2/4, 3 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 2 (2/7, 86% υπ.), Κανέλλος 18 (13/22, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Αρμενάκης 21 (16/27, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Ντος Σάντος 18 (16/42, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 92% υπ.) / Παπαδημητρίου (λ.-90% υπ. - 70% άριστες), Χατζηλιάδης 5 (3/14, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 77% υπ.), Αγγελής-λ, Αμπουίλα,