17:22 9/2/2014 - Πηγή: AEK365

PREMIER LEAGUE-25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.-ΦΟΥΛΑΜ: 2-2
Γήπεδο: Ολντ Τράφορντ

Μια ανατροπή από τα παλιά άγγιξε η Γιουνάιτεντ αλλά τελικά όλα δείχνουν πως είναι βαριά άρρωστη, καθώς κόλλησε τελικά στο 2-2 με τη Φούλαμ. Στους 15 βαθμους μακριά από την κορυφή οι μπέμπηδες.

Η Φούλαμ αιφνιδίασε τη Γιουνάιτεντ και άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό. Ο Χόλτμπι έβγαλε τρομερή μπαλιά στον Σίντγουελ, που με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντε Χέα, για το 1-0. Στο 21ο λεπτό ο Ράφαελ σέντραρε από δεξιά, αλλά η προβολή του Φαν Πέρσι στο δεύτερο δοκάρι, δεν βρήκε στόχο, ενώ στο

29' μετά από διώξιμο του Ρίδερ, ο Κάρικ έπιασε το βολέ, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Η Φούλαμ έχασε μεγάλη ευκαιρία καθώς οι Τάνκοβιτς και Ρίτσαρντσον έφυγαν στην κόντρα, με τον τελευταίο να αστοχεί σε τετ α τετ με τον Ντε Χέα.

Στο 51ο λεπτό ο Φαν Πέρσι έβγαλε όμορφη σέντρα, αλλά ο Ρούνεϊ δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα, ενώ στο 56' ο Στεκέλενμπουργκ απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Ρούνεϊ. Τελικά στο 78ο λεπτό ο Μάτα έβγαλε τη σέντρα και ο Φαν Πέρσι με προβολή, έκανε το 1-1. Και πριν προλάβει να ντιδράσει η Φούλαμ, δέχτηκε και το 2-1 στο 80'. Μετά από διώξιμο της άμυνας της Φούλαμ, ο Κάρικ έπιασε το σουτ κι έκανε το 2-1. Όλα έδειχναν πως οι γηπεδούχι θα κέρδιζαν, αλλά στο 90+4' ο Μπεντ με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-2

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Ράφαελ (69' Τσικαρίτο), Σμόλινγκ, Βίντιτς, Εβρά, Μάτα, Κάρικ, Φλέτσερ (61' Γιανουζάι), Γιανγκ (69' Βαλέντσια), Ρούνεϊ, Φαν Πέρσι

ΦΟΥΛΑΜ: Στεκέλενμπουργκ, Ρίτερ, Μπερν, Χάιτινχα, Ρίισε, Τάνικλιφ (65' Πάρκερ), Σίντγουελ, Κβιστ (80' Κόουλ), Ρίτσαρτσον, Χόλτμπι, Τάνκοβιτς (46' Μπεντ)

ΤΟΤΕΝΑΜ-ΕΒΕΡΤΟΝ: 1-0
Γήπεδο: Ουάιτ Χαρτ Λέιν

Στο παιχνίδι της τετράδας μπήκε ξανά η Τότεναμ, μετά από τη νίκη της με 1-0στο ντέρμπι με την Έβερτον.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Οσμάν έκανε όμορφη ενέργεια και σουτ, που πέρασε λίγο άουτ, ενώ και στο 7' έπιασε δυνατό σουτ, με τον Γιορίς να διώχνει δύσκολα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Οσμάν έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, ενώ και στο 9' σούταρε από καλή θέση, αλλά δεν ανησύχησε τον Γιορίς, ενώ στο 36' ο Μιραλάς παραλίγο να πετύχει ένα πανέμορφο γκολ.

Η Τότεναμ πίεσε πιο πολύ στην επανάληψη και στο 65ο λεπτό ο Αντεμπαγιόρ με όμορφο διαγώνιο σουτ, έκανε το 1-0. Από εκεί και πέρα η Έβερτον δεν μπόρεσε να αντιδράσει και δεν απείλησε σχεδόν καθόλου τν Γιορίς.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Γουόκερ, Ρόουζ, Βερτόνχεν, Λένον (85' Ντεφό), Παουλίνιο (68' Καπουέ), Αντεμπαγιόρ, Ντεμπελέ, Ντόουσον, Έρικσεν (59' Τάουνσεντ), Μπενταλέμπ

ΈΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Μπέινς, Γιαγκέλκα, Μιραλάς, Νέισμιθ (73' Ντεουλοφέου), Ντιστέν, Μακάρθι, Μπάρι, Οσμάν (73' ΜακΓκίντι), Πίενααρ (64' Μπάρκλεϊ), Κόουλμαν