17:20 5/4/2014 - Πηγή: AEK365

SCOTTISH PREMIER LEAGUE- 33η Αγωνιστική

Νταντί Γιουνάιτεντ-Σέλτικ 0-2
(5' Σαμαράς, 24' Στόουκς)

Στην 33η αγωνιστική του πρωταθλήματος, η πρωταθλήτρια Σέλτικ κέρδισε μέσα στην έδρα της Νταντί Γιουνάιτεντ 2-0 με τον Γιώργο Σαμαρά να κάνει εύκολη την ζωή της ομάδας του με το γκολ που σημείωσε μόλις στο 5ο λεπτό. Στο 24'

ο Στόουκς διπλασίασε τα τέρματα της Σέλτικ και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος πριν την συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Γιώργος Σαμαράς βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά μετά τις 23 Οκτωβρίου.

Σεντ Μίρεν-Μάδεργουελ 3-2
(42', 87' Τόμπσον, 86'ΜακΛιν/ 17' Ανιέρ, 27' Σούτον)

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο μισάωρο, η Σεντ Μίρεν βρέθηκε να χάνει μέσα στην έδρα της από την Μάδεργουελ με 2-0 από τέρματα του Χένρι Ανιέρ (17') και Τζον Σούτον στο 27ο λεπτό αλλά τελικά κατάφερε να πετύχει μια φοβερή ανατροπή και να κερδίσει 3-2, αποτέλεσμα που έστειλε την Χαρτς στην δεύτερη κατηγορία.
Τρία λεπτά πριν την ανάπαυλα ο Στίβεν Τόμπσον μείωσε σε 2-1 και τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Κένι ΜακΛιν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε. Στο 87ο λεπτό ο Τόμπσον με το 16ο γκολ του στο πρωτάθλημα χάρισε την σπουδαία νίκη στην Σεν Μίρεν.

Κιλμάρνοκ-Σεντ Τζόνστον 1-2