Στην παράταση τα Τρίκαλα

23:35 18/10/2014 - Πηγή: AEK365

Σε αγώνα διαφήμιση του μπάσκετ τα Τρίκαλα Bc Aries νίκησαν εντός έδρας τον Κόροιβο Αμαλιάδας στην δεύτερη παράταση (102-93, κ.α. 77-77, 83-83) και πήραν το πρώτο «ροζ φύλλο αγώνα» στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης της θεσσαλικής ομάδας ήταν ο Μάριος Ματαλών, ο οποίος πέτυχε πέντε καθοριστικούς πόντους στο τελευταίο λεπτό του δεύτερου έξτρα πενταλέπτου και

νωρίτερα με δύο δικά του καλάθια έστειλε το ματς στην δεύτερη παράταση.Τα Τρίκαλα Bc Aries μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 13-2 λίγο πριν το 4', αλλά οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν γρήγορα την κατάσταση και προηγήθηκαν με 17-16 περίπου ένα λεπτό πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Μέχρι το 35', που η θεσσαλική ομάδα ξέφυγε με 62-53, οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχείς. Ο Κόροιβος παρότι τα Τρίκαλα Bc Aries ξέφυγαν με 9 δεν παράτησαν το ματς και με γκολ φάουλ του Ρομπ Λόουερι ισοφάρισε σε 67-67 28'' πριν την λήξη. Ματαλόν και Τζος Μάτζετ αστόχησαν στις τελευταίες επιθέσεις των δύο αντιπάλων και ο αγώνας οδηγήθηκε στην πρώτη παράταση.

Οι φιλοξενούμενοι με συνεχόμενα τρίποντα προηγήθηκαν με 83-79 στο τελευταίο λεπτό του έξτρα πενταλέπτου, αλλά ο Ματαλών με δύο σερί καλάθια, το δεύτερο από κλέψιμο στον Μάτζετ, ισοφάρισε σχεδόν με την εκπνοή (83-83) και έστειλε το ματς σε δεύτερη παράταση.

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο ο Ματαλών με γκολ φάουλ διαμόρφωσε το 96-91 υπέρ των Τρικάλων Bc Aries (96-91) 21'' πριν την λήξη και με 5'' να απομένουν για το τέλος με δύο βολές... σφράγισε την νίκη της θεσσαλικής ομάδας (98-91).

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 31-31, 56-62, 67-67 (κ.α.), 83-83, 102-93.