EREDIVISIE-9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Τβέντε-Άγιαξ: 1-1
(Κορόνα 17'-Σίγκθορσον 71')

Στο 2-2κόλλησε ο Άγιαξ με την Τβέντε κι έχασε κι άλλο έδαφος.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν τα σκορ με τν Κορόνα στο 17ο λεπτό, αλλά στο 71' ο Σίγκθορσον έκανε το 1-1.

Μπρέντα-Ντεν Χάαγκ: 1-1
(Σεούντιενς 31'-Κράμερ 66')

Στο 1-1 έμειναν Μπρέντα και Ντεν Χάαγκ.

Η Μπρέντα κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του Κάνον στο 11' ο Τιγκαντουϊνί δεν μπόρεσε από την άσπρη βούλα να κάνει το 1-0. Αντίθετα ο Σεούντιενς έβαλε

μπροστά στο σκορ την Μπρέντα στο 31, αλλά στο 66' ο Κράμερ ισοφάρισε σε 1-1.

Φέγενορντ-Χέρακλες: 2-1
(Μανού 12', 19'-Φελντμέιτ 63' πεν.)

Μεγάλη νίκη με 2-1 για τη Φέγενορντ κόντρα στη Χέρακλες.

Η Φέγενορντ άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Μανού, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 19' έκανε το 2-0. Η Χέρακλες μείωσε με το πέναλτι του Φελντμέιτ στο 63'.

Αϊντχόφεν-Αλκμαάρ: 3-0
(Νάρσινγκ, Μάχερ 29', 41')

Εύκολη νίκη με 3-0 για την Αϊντχόφεν επί της Αλκμαάρ.

Το σκορ άνοιξε ο Νάρσινγκ στο 20ο λεπτό, ενώ ο Μάχερ με δύο γκολ στο 29' και στο 41' έκανε το 3-0.

Βίλεμ-Φίτεσε: 1-4
(Σαχάρ 57'-Πρόπερ 15', Τραορέ 45', Όλινικ 88', Νταουντά 90+3')

Μεγάλο διπλό με 4-1 πέτυχε η Φίτεσε επί της Βίλεμ.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Προπερ στο 15', ενώ στο 45' ο Τραορέ έκανε το 2-0. Η Βίλεμ μείωσε με τον Σαχάρ στο 57', αλλά στο 88' ο Όλινικ έκανε το 3-1 και στις καθυστερήσεις ο Νταουντά διαμόρφωσε το τελικό 4-1.