EREDIVISIE- 15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Φίτεσε-Καμπούρ: 3-0
(Βεζίνοβιτς 33', Λέερνταμ 50', Τσαντουρία 90+2')

Μεγάλη νίκη με 3-0 πέτυχε η Φίτεσε επί της Καμπουρ.

Το σκορ άνοιξε ο Βεζίνοβιτς στο 3ο λεπτό, ενώ στο 50' ο Λέερνταμ έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Τσαντουρία.

Φέγενορντ-Αϊντχόφεν: 3-1
(Μποέτιους 45', Πελέ 54' πεν., Πελέ 65'- Μάχερ 21')

Μεγάλη νίκη με 3-1 πήρε η Φέγενορντ στο ντέρμπι με την Αϊντχόφεν.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μάχερ σρο 21ο λεπτό, αλλά στο 45' ο Μποέτιους έκανε το 1-1 και στο 54' ο Πελέ

με πέναλτι έβαλε μπροστά στο σκορ τη Φέγενορντ. Στο 57' ο Μπρουμά αποβλήθηκε για πέναλτι που έκανε αλλά ο Πελέ αστόχησε. Όμως στο 65' ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-1.

Ντεν Χάαγκ - Άγιαξ 0-4
(10΄Κλάασεν, 34' Φίσερ, 68' Φαν Ράιν, 90΄Μπόγιαν)

Εύκολο έργο είχε ο Άγιαξ, ο οποίος μετά την νίκη επί της Μπαρτσελόνα (2-1), πήγε με κεκτημένη ταχύτητα στις εγχώριες υποχρεώσεις, επικρατώντας με 4-0 της Ντεν Χάαγκ στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Ο «Αίαντας» με αυτή τη νίκη - η οποία είναι η τρίτη συνεχόμενη που πανηγυρίζει, πετυχαίνοντας περισσότερα από δύο γκολ- πάτησε κορυφή και πλέον περιμένει το αποτέλεσμα της Φίτεσε κόντρα στην Καμπούρ.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν νωρίς το σκορ με τον Κλάασεν να κάνει το 1-0 μόλις στο δέκατο λεπτό. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Άγιαξ να προηγείται με 2-0, ύστερα από το γκολ του Φίσερ στο 34'.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άγιαξ δεν σταμάτησε με τον Φαν Ραίν να... γράφει το 3-0 στο 68'. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμόρφωσε ο Μπόγιαν στο 90΄.