23:30 9/12/2011 - Πηγή: AEK365

BUNDESLIGA- 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΧΕΡΤΑ- ΣΑΛΚΕ: 1-2
Γήπεδο: Ολυμπιακό στάδιο Βερολίνου
Μεγάλο διπλό μέσα στο Βερολίνο με 2-1 επί της Χέρτα πέτυχε η Σάλκε κι έμεινε ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου
Η Σάλκε μπήκε πολύ πιο δυνατά στο ματς και έφτασε στο γκολ 19ο λεπτό. Ο Χόλτμπι έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Χούντελαρ σταμάτησε όμορφα τη μπάλα και με ψύχραιμο τρόπο έκανε το 1-0. Η απάντηση ωστόσο της

Χέρτα ήταν άμεση κι έφερε το ματς στα ίσια στο 25ο λεπτό με την κεφαλιά του Ράμος. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ στο 44ο λεπτό. Ο Πούκι πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή και αριστερά, έκοψε τη μπάλα στο δεξί και με πανέμορφο σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κραφτ.
Στην επανάληψη η Χέρτα προσπάθησε να απαντήσει, αλά η Σάλκε έχασε τις μεγάλες ευκαιρίες, όπως εκείνη του Χουράδο στο 85ο λεπτό, ο οποίος πλάσαρε άστοχα από τα 3 μέτρα.
ΧΕΡΤΑ: Κραφτ, Λελ, Μιγιάτοβιτς, Κομπιασβίλι, Ναϊμέγιερ (81' Ρόνι), Οτλ, Ράμος, Έμπερτ (70' Τορούν), Ράφαελ, Λασονγκά.
ΣΑΛΚΕ: Ούνερσταλ, Χέβεντες, Μάτιπ, Παπαδόπουλος, Τζόουνς, Χόλτμπι (68' Μόριτζ), Χουράδο (87' Χέγκερ), Πούκι (73' Ντράξλερ), Ραούλ, Χούντελααρ.