Σπουδαίο διπλό για την Ένωση

20:06 9/2/2013 - Πηγή: AEK365

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΡΟΥ 21η αγωνιστική
Ολυμπιακός Λευκωσίας-Ένωση Παραλιμνίου 2-3

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη στην Λευκωσία πέτυχε η ΈΝΠ καθώς επικράτησε 3-2 του Ολυμπιακού και βρέθηκε στην πρώτη οκτάδα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 20ο λεπτό όταν ο Μουνακέλο εκμεταλλεύτηκε λάθος του Μουλαζίμη και έκανε το 1-0 αλλά στο 38ο λεπτό η

Ένωση ισοφάρισε με πλασέ του Μρντάκοβιτς. Δύο λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός Λευκωσίας έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει ξανά το προβάδισμα όταν η κεφαλιά του Πίνα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και έτσι στην επανάληψη, στο 52ο λεπτό, ο Σταθάκης έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους κάνοντας το 1-2. Στο 61ο λεπτό η Ένωση πέτυχε και τρίτο γκολ όταν από σέντρα του Ντάεμεν ο Μρντάκοβιτς με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 1-3.
Ο Ολυμπιακός Λευκωσίας το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 2-3 με τον Σωτηρίου στις καθυστερήσεις.

Ολυμπιακός (Ρένος Δημητριάδης): Κάπσα, Γκασπάρ (76' Παναγιώτου), Ντουάρτε, Πελαγίας (58' Σταμπόλζιεφ), Πίνα, Πολυκάρπου (83' Μιχαήλ), Κάστρο, Ντζικινέ, Σωτηρίου, Μονακέλο, Ενρίκε.
ΕΝΠ (Τον Κάανεν): Χογκ, Φαρία, Φερνάντο, Σταθάκης, Μουλαζίμης, Μιλιάζες, Γούμενος (70' Λαγκλέ), Ζε Βιτόρ (46' Κολάνης), Ντάεμεν, Κριβοκάπιτς, Μιρτάκοβιτς (88' Όραβετς).