Σημαντική νίκη για ΚΑΟΔ

21:19 13/12/2014 - Πηγή: AEK365

Ο ΚΑΟΔ American Genetics πέτυχε σπουδαία νίκη επί του Απόλλωνα Carna στη Δράμα. Ο Ρομπ Λο ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Δραμινούς που επικράτησαν με 82-76, αλλά στα τελευταία κρίσιμα λεπτά μέτρησε η εμπειρία του Μανώλη Παπαμακάριου.

Ο ΚΑΟΔ American Genetics ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι, προηγήθηκε με 7-2 (4') και γενικότερα βασίστηκε περισσότερο στο υψηλό

επίπεδο συνεργασίας και επικοινωνίας μεταξύ των παικτών. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχε σε καλή κατάσταση τους Ζάρα, Όντουμ, από την άλλη πλευρά όμως μέτρησε το ταλέντο του Γκάλογουεϊ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 16-14 υπέρ των γηπεδούχων. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να βαδίζουν χέρι-χέρι στο σκορ και στη δεύτερη περίοδο, έως ότου αναλάβει δράση ο Λο με τη βοήθεια του Μανώλη Παπαμακάριου. Ο Απόλλων Carna προηγήθηκε με 31-28 (16'), αλλά ο ΚΑΟΔ American Genetics με επιμέρους σκορ 14-4, είχε διαφορά επτά πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (42-35). Ο Λο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 12 πόντους και σαφέστατα ήταν ο πρωταγωνιστής για την ομάδα της Δράμας, ενώ από την άλλη πλευρά, ο Απόλλων Carna πήρε βοήθειες από τον Φιτζπάτρικ.

Στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, ο ΚΑΟΔ American Genetics επανέφερε τη διαφορά στα επίπεδα των εννιά πόντων (48-39) για να ακολουθήσει το σόου του Ελ Αμίν. Ο Απόλλων Πατρών Carna με σερί 9-0 ισορρόπησε το παιχνίδι (48-48, 24'), αλλά η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στον ΚΑΟΔ American Genetics και στους Λο, Ζάρα. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 14-2, ξέφυγαν με 62-50 (27:30). Μέχρι εκείνο το σημείο, ο Λο είχε 20 πόντους και ον Ζάρας 13, ενώ για τον Απόλλωνα ο Ελ Αμίν είχε 18 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-58).

Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι από τον Άτκινς επανέφεραν τη διαφορά στα επίπεδα των δέκα πόντων (68-58, 32') για τον ΚΑΟΔ American Genetics, αλλά ο Απόλλων Πατρών Carna είχε τις απαντήσεις έξω από τα 6,75 με τους Μπατή, Αργυρόπουλο, για να ολοκληρώσει το 11-0 σερί ο Ελ Αμίν με καλάθι δύο πόντων δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του με 68-69, 35'. Εκεί «μίλησε» η εμπειρία των Παπαμακάριου, Ζάρα, καθώς ο ΚΑΟΔ American Genetics ξέφυγε και πάλι με 78-71 (38'), αγκαλιάζοντας τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 42-35, 64-58, 82-76.