«Σεφτέ» για Πανθρακικό

21:28 1/9/2013 - Πηγή: AEK365

Ο Πανθρακικός πέτυχε την πρώτη του νίκη στο Πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκα, αφού επικράτησε με 2-1 του Παναιτωλικού για την 3η αγωνιστική.

Το ματς

Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να παρουσιάσουν κάτι θετικό.Δείγμα αυτού είναι πως μόλις οι γηπεδούχοι έβαλαν την μπάλα κάτω και άλλαξαν μερικές πάσες, ήρθε το τέρμα του Τζάνη στο 13' σε μία φάση, όπου η άμυνα του Παναιτωλικού πιάστηκε... κοιμώμενη.Οι Αγρινιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι διάδρομοι προς την εστία του Κουτσόπουλου ήταν καλά κλειστεί από τους «πράσινους». Ωστόσο, στο 32' ο Μπακάκης με ατομική ενέργεια

απέφυγε τους Ντιόγκο και Κάσες, μπήκε στην περιοχή, γύρισε στον Θεοδωρίδη, ο οποίος με πλασέ έφερε το ματς στα ίσια. Ομως, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, τα λάθη στη μεσαία γραμμή ήταν πολλά και οι ευκαιρίες απλά δεν... υπήρχαν. Και εκεί που όλα έδειχναν πως οι δύο «μονομάχοι» θα πήγαιναν ισόπαλες στα αποδυτήρια, ο Ιγκόρ, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, έκανε το... κεφαλιού του και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα.
Με το 2-1 και κυρίως το γκολ στο φινάλε του πρώτου μέρους, ο Πανθρακικός συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και στο δεύτερο μέρος απέναντι σε έναν ελάχιστα επικίνδυνο Παναιτωλικό, με την πρώτη φάση άξια αναφοράς να έρχεται στο 66' όταν ο Μίκουλιτς είχε κεφαλιά άουτ.Ο Θεοδωρίδης επιχείρησε στο 73' σουτ από πλάγια θέση χωρίς όμως να βρει τη μπάλα όπως θα ήθελε, με τους φιλοξενούμενους να εμφανίζονται πάντως ανήμποροι από εκεί και πέρα να δημιουργήσουν κάτι θετικό στα αντίπαλα καρέ. Έτσι, μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και ο Πανθρακικός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη.

Πανθρακικός (Μάντζιος): Κουτσόπουλος (45' Σέρεμετ), Μπαϊκαρά, Μίκουλιτς, Παπαγεωργίου, Ντιόγκο, Ρομέου, Λαδάκης, Τζάνης (66' Χρήστου), Μαξίμ, Κάσες (84' Ζεκίνια), Ιγκόρ

Παναιτωλικός (Χάβος): Μπρακάλι, Μπακάκης, Κούσας, Μελισσάς, Γκάλο, Μπελόν (77' Μύγας), Ζούνιορ (67' Καλογέρης), Ιωάννου (57' Σφακιανάκης), Θεοδωρίδης, Καμαρά, Μπόγιοβιτς