ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2012
1ος ΟΜΙΛΟΣ- 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΤΟΥΡΚΙΑ- ΓΕΡΜΑΝΙΑ: 1-3
Γήπεδο: Τουρκ Τέλεκομ Αρίνα
Μεγάλο διπλό μέσα στην Τουρκία για τη Γερμανία, που παρότι αδιάφορη κυνήγησε το ματς.
Καλύτερη η Τουρκία στα πρώτα λεπτά, με τον Γιλμάζ και τον Άλτιντοπ να απειλούν τον Νόιερ, ωστόσο στη συνέχεια η Γερμανία ισορρόπησε το ματς και «πάγωσε»

το «Τουρκ Τέλεκομ Αρίνα» στο 35ο λεπτό. Σκόρερ ο συνήθης ύποπτος Μάριο Γκόμεζ, ο οποίος κέρδισε με διπλή προσπάθεια την άμυνα της Τουρκίας.
Οι Τούρκοι προσπάθησαν να απαντήσουν στην επανάληψη αλλά σε μια κόντρα στο 65ο λεπτό ο Μίλερ έκανε το 2-0 και στην ουσία έριξε στο καναβάτσο την Τουρκία. Το μόνο που κατάφερε η Τουρκία ήταν να μειώσει με τον Μπαλτά στο 79ο λεπτό, αλλά η Γερμανία έκανε το τελικό 3-1 στο 86ο λεπτό με πέναλτι του Σβαϊνστάιγκερ.
ΤΟΥΡΚΙΑ: Ντεμιρέλ, Τσετίν, Μπαλτά, Χαμίτ Άλτιντοπ, Γκονιούλ, Ινάν (46' Τόρε), Τουράν (70' Καζίμ), Αουρέλιο (86' Μπουλούτ), Γιλμάζ, Κορκμάζ, Σάμπρι.
ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Μπαντστούμπερ, Μερτεζάκερ, Γκέτζε (90' Ρέους), Λαμ, Μπόατενγκ (73' Χέβεντες), Σβαϊνστάιγκερ, Κεντιρά, Μίλερ, Ποντόλσκι (62' Σίρλε), Γκόμεζ.