ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2012
4ος ΟΜΙΛΟΣ- 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΒΟΣΝΙΑ- ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ: 5-0
Γήπεδο: Μπιλίνο Πόλιε
Χωρίς να αντιμετωπίσει καμία δυσκολία, η Βοσνία κέρδισε με 5-0 το Λουξεμβούργο και στοχεύει πολύ ψηλά. Η 2η θέση είναι πλέον δεδομένη, ενώ υπό προϋποθέσεις, η Βοσνία προκρίνεται και απ' ευθείας.
Από το πρώτο 25λεπτο καθάρισε

το ματς η Βοσνία, η οποία μέχρι το 22 είχε πετύχει 3 γκολ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Έντιν Ντζέκο, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μισίμοβιτς διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Στο 22' ο Ιμπίσεβιτς κέρδισε πέναλτι από τον Μπούκβιτς και ο Ντζέκο από τα 11 μέτρα πέτυχε το 2ο προσωπικό του γκολ. Οι Βόσνιοι συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι κι έκανε το 4-0 στο 36' με τον Μίραλεμ Πιάνιτς.
Το κρεσέντο των Βόσνιων συνεχίστηκε και στην επανάληψη και το 5-0 ήρθε στο 51ο λεπτό με τον Μεντουγιάνιν. Από εκεί και πέρα οι Βόσνιοι κατέβασαν ταχύτητα και το σκορ έμεινε στο 5-0
ΒΟΣΝΙΑ: Μπέγκοβιτς, Πάπατς, Σπάχιτς, Ράχιμιτς (59' Ζαχίροβιτς), Πιάνιτς, Μισίμοβιτς, Μούτντζα, Λούλιτς (66' Μάλετιτς), Μενουνγιάνιν (64' Ίμπρισιτς), Ντζέκο, Ιμπίσεβιτς.
ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ: Ζουμπέρ, Μπλέιζ, Μπούκβιτς, Σχνελ, Λέβεκ, Μπέτερ, Ντα Μότα (43' Χοακίμ), Παγιάλ, Λατέρτζα (83' Γιάνισχ), Μουτσχ, Γκέρσον.