LIGUE 1- 15η Αγωνιστική

Λανς-Μετς: 2-0
(Ελ Ζαντεγιαουί 65', Μπουριγκό 79')

Βαθειά βαθμολογική ανάσα πήρε η Λανς που κέρδισε με 2-0 τη Μετς.

Το σκορ άνοιξε ο Ελ Ζαντεγιαουί στο 65ο λεπτό και στο 79' ο ΜΠουριγκό έκανε το 2-0.

Καέν-Μονπελιέ: 1-1
(Ντουαμέλ 40'-Χίλτον 17')

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Καέν και Μονπελιέ και μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Η Μονπελιέ άνοιξε το σκορ με τον Χίλτον στο 17ο λεπτό, αλλά στο 40' ο Ντουαμέλ έκανε το 1-1.

Ρεμς-Μπαστιά: 1-1
(Ν'Γκογκ 10', Μουκαντζό 85'-Μοδέστο 41')

Μεγάλη νίκη με 2-1 πήρε η Ρεμς

κόντρα στην Μπαστιά.

Η Ρεμς προηγήθηκε στο 10ο μόλις λεπτό με τον Ν'Γκογκ, αλλά στο 41' ο Μοδέστο έκανε το 1-1. Το 2-1 έγραψε ο Μουκαντζό στο 85ο λεπτό.

Ρεν-Μονακό: 2-0
(Αμπντενούρ 10' αυτ., Τόιβονεν 19')

Βουλιάζει η Μονακό που γνώρισε την ήττα με 2-0 από τη Ρεν.

Η Ρεν άνοιξε το σκορ με το αυτογκόλ του Αμπντενούρ στο 10ο μόλις λεπτό, ενώ στο 19' ο Τόιβονεν έκανε το 2-0.

Τουλούζ-Λοριάν: 2-3
(Ντουμπιά 23', Πέσιτς 70'-Γκερέιρο 55', Ζανό 57', Αγιού 60' πεν.)

Μεγάλο διπλό πέτυχε η Λοριάν κόντρα στην Τουλούζ με 3-2.

Η Τουλούζ προηγήθηκε με τον Ντουμπιά στο 23ο λεπτό, αλλά στο 55' ο Γκερέιρο έφερε στα ίσα το ματς και στο 57' ο Ζανό έβαλε μπροστα τη Λοριάν. Μάλιστα στο 60' ο Αγιού με πέναλτι έκανε το 3-1, πριν μειώσει στο 70' ο Πέσιτς.

Παρί Σεν Ζερμέν-Νις 1-0
(15' Ιμπραΐμοβιτς)
Ένατη συνεχόμενη νίκη για τη Παρί Σεν Ζερμέν που, έστω και δύσκολα, επικράτησε 1-0 της Νις, αποτέλεσμα που της επιτρέπει να μένει ένα βαθμό πίσω από τη πρώτη Μαρσέιγ.
Τα πάντα κρίθηκαν στο 15ο λεπτό όταν ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι που κέρδισε ο Λούκας Μόουρα για να κάνει ο Σουηδός το 1-0. Ο σούπερ σταρ της Παρί σκόραρε για 86η φορά με τη φανέλα της Παρί και για πρώτη φορά στο "Παρκ Ντε Πρενς" μετά από τρεις μήνες για αγώνα πρωταθλήματος.
Βέβαια, ο Ιμπραΐμοβιτς θα μπορούσε να είχε σκοράρει νωρίτερα, συγκεκριμένα στο 9ο λεπτό, όταν υποδέχτηκε με φοβερό κοντρόλ μια μακρινή μπαλιά, σούταρε δυνατά αλλά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.
Οι πρωταθλητές Γαλλίας ζορίστηκαν στην επανάληψη καθώς η Νις αν ήταν λίγο πιο προσεκτική θα μπορούσε να κάνει τη ζημιά.