Πρώτη νίκη για Πανιώνιο

22:58 22/11/2014 - Πηγή: AEK365

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάροσλαβ Κορόλεφ ο Πανιώνιος πέτυχε την πρώτη νίκη του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ στην Νέα Σμύρνη επί του Κοροίβου (74-69) και απέκτησε δικαίωμα στην ελπίδα για παραμονή στην κατηγορία.

Ο 27χρόνος Ρώσος φόργουορντ οδήγησε τους «κυανέρυθρους» στην επικράτησε στον Αγώνα της Εβδομάδας

για την 7η αγωνιστική με 23 πόντους (7/12 βολές, 5/8 δίποντα και 2/4 τρίποντα) και 4 ασίστ με άξιους συμπαραστάτες τους Δημήτρη Βεργίνη (14 πόντοι), Τόνι Γουντς (14 πόντοι και 7 ριμπάουντ).

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν καλύτερα τον αγώνα και με 8 πόντους με 2 τρίποντα του Μιχάλη Γιαννακίδη προηγήθηκαν με 14-5 3' και 30'' μετά την έναρξη της αναμέτρησης. Με 7 πόντους του Κορόλεφ, ο Πανιώνιος μείωσε στο καλάθι (16-14) 30'' πριν την λήξη της πρώτης περιόδου και με τρίποντο του Βεργίνη ισοφάρισε (21-21) στο 12'. Με βολή του Ρώσου φόργουορντ οι «κυανέρυθροι» προσπέρασαν με 32-31 3' και 30'' πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου ξέφυγαν με διαφορά 7 πόντων (44-37).

Με τους Ρομπ Λόουερι, Γκιγιέρμο Ρούμπιο πρωταγωνιστές ο Κόροιβος ανέκτησε το προβάδισμα λίγο μετά το 26' (47-46), όμως, οι γηπεδούχοι με σερί 13-0 με επτά πόντους του Βεργίνη, ξέφυγαν με 11 (63-52) λίγο πριν το 34'. Με σερί 6-0 οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους τέσσερις (67-63) με 1' και 50'' να απομένουν για την λήξη της συνάντησης και με τρίποντο του Νίκου Αγγελόπουλου στους τρεις (69-66) 51'' πριν το τέλος.

Ο Πανιώνιος απάντησε με τρίποντο του Κορόλεφ (72-66) με 29'' να απομένουν για την λήξη του ματς. Ο Λόουερι ήταν εύστοχος και εκείνος έξω από τα 6,75 μέτρα (72-69) 17'' πριν το τέλος, αλλά ο Κορόλεφ ήταν ψύχραιμος από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» (74-69). Το τρίποντο του Αγγελόπουλου ήταν άστοχο 5'' πριν την λήξη και οι «κυανέρυθροι» πανηγύρισαν την πρώτη νίκη τους στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 39-35, 53-52, 74-69.