EUROPA LEAGUE- 11ος ΟΜΙΛΟΣ 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ - ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ: 3-0
Γήπεδο: Bay Arena

Εύκολη νίκη πρόκριση πέτυχε η Λεβερκούζεν κόντρα στη Ραπίντ Βιένης με 3-0.

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Λεβερκούζεν καθώς άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με κεφαλιά του Χέγκελαρ μετά από σέντρα του Φερνάντες.

Οι Γερμανοί δεν απειλήθηκαν σχεδόν καθόλου από τη Ραπίντ και στο 53ο

λεπτό ο Σίρλε με τρομερό σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, έκανε το 2-0.

Η Λέβερκούζεν έφτασε και σε 3ο γκολ στο 66', με τον Τοπράκ να κάνει τη σέντρα και τον Φρίντριχ να σκοράρει από κοντά.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Ρένζινγκ, Χέγκελαρ, Χοσογκάι, Φρίντριχ, Καρβάχαλ (74' Καρλίνιος), Σαμ (46' Κάστρο), Τοπράκ, Ραϊνάρτζ, Σίρλε (62' Αουγκούστο), Ρόλφες, Φερνάντες.

ΡΑΠΙΝΤ: Κένινγκσχέφερ, Σκράμελ, Σονλάιτνερ, Γκέρσον, Πίχλερ, Σκιμπελσμπέργκερ, Κούλοβιτς, Βίντρα, Μπόιντ (86' Πρόκοβιτς), Τρίμελ, Γκροζούρεκ.

ΜΕΤΑΛΙΣΤ - ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ: 3-1
Γήπεδο: Metalist Stadium

Στην επόμενη φάση από σήμερα βρίσκεται η Μέταλιστ που επικράτησε με 3-1 της Ρόζενμποργκ.

Ιδανικό ξεκίνημα έκανε η Μέταλιστ καθώς προηγήθηκε μόλις στο 4'. Ο Φινίνιο έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Τάισον με σουτ στην κίνηση δε άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Χάνσεν. Στη συνέχεια η Ρόζενμποργκ ισορρόπησε το ματς και ισοφάρισε στο 42ο λεπτό με πλασέ του Ντοκάλ κάτω από τα πόδια του γκολκίπερ της Μέταλιστ.

Ωστόσο στην επανάληψη η Μέταλιστ πίεσε και πήρε τη νίκη χάρη σε ένα γκολ του Κλέιτον Ξαβιέ στο 70ο λεπτό κι ακόμη ένα του Τόρες στις καθυστερήσεις.

ΜΕΤΑΛΙΣΤ: Ντισλιένκοβιτς (46' Γκοριάινοφ), Φινίνιο, Γκουέγιε, Τορσιλιέρι, Βιγιάγκρα, Έντμαρ, Τόρες, Τάισον (52' Μπλάνκο), Μάρλος, Κλέιτον, Κριστάλδο (75' Γουίλιαν).

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ: Χάνσεν, Γκαμπόα, Ντόρσιν, Ρεγκίνιουσεν, Στράντμπεργκ (79' Ρένινγκ), Ισάχ, Ντοκάλ, Σβένσον, Σέλνες (62' Ντίσκερουντ), Χολμ, Ίβερσεν (84' Χέιλαντ).