Νίκησε στο Μιλάνο και διόρθωσε το λάθος ο Ολυμπιακός

Μετά από μία πολύ καλή εμφάνιση, ο Ολυμπιακός έφυγε από το Μιλάνο με το διπλό, επικρατώντας με 84-71 της Αρμάνι, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Euroleague. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με όπλο την άμυνα της και το... ρεσιτάλ των Σπανούλη, Παπανικολάου, από τα 6,75μ., πέτυχε την τρίτη της νίκη στην διοργάνωση, διορθώνοντας
παράλληλα και το λάθος του ΣΕΦ με την Ζαλγκίρις.Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (6-5, 2'). Σε εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός αύξησε την πίεση στην άμυνα και με πόντους των Σπανούλη, Μαυροειδή, Παπανικολάου και Πρίντεζη, έτρεξε σερί 8-0 και ξέφυγε με επτά (13-6, 4').Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, εκμεταλλεύτηκαν τις κακές επιλογές των ερυθρόλευκων στην επίθεση και με πόντους των Λάνγκφορντ και Μπουρούση, απάντησαν με ένα δικό τους 8-0 και πήραν το προβάδισμα με 14-13, στο 7'.Οι ιταλοί διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι το 8' (17-15). Ωστόσο, η ομάδα του Μπαρτζώκα κράτησε χωρίς σκορ την Μιλάνο στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου και με τους Σπανούλη, Λο και Αντιτς, έτρεξε σερί 9-0 και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +7 (24-17).Νωθρό ήταν το ξεκίνημα των πρωταθλητών Ευρώπης στο δεύτερο δεκάλεπτο, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Αρμάνι. Οι γηπεδούχοι, με τους Κουκ και Μπουρούση, έτρεξαν γρήγορο σερί 6-0 και μείωσαν στον πόντο (23-24, 12').Ο Αντιτς, με εύστοχο τρίποντο, σταμάτησε το σερί των ιταλών και έδωσε... αέρα τεσσάρων πόντων στον Ολυμπιακό (27-23, 13'), αλλά η εικόνα της ελληνικής ομάδας δεν βελτιώθηκε.Οι ερυθρόλευκοι έκαναν πολλά λάθη και είχαν κακές επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι, με τους Μπουρούση, Κουκ και Κιότι να κάνουν σερί 5-0 και να πάρουν το προβάδισμα με 28-27, στο 15'.Σε εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός... ξύπνησε, βελτίωσε την άμυνα του και επέβαλλε τον ρυθμό του. Με τους Παπανικολάου και Πρίντεζη να... εκτελούν από τα 6,75μ., η ελληνική ομάδα έκανε επιμέρους σκορ 13-2 και ξέφυγε με 10 (40-30, 19').Ωστόσο, το μομέντουμ του πρώτου ημιχρόνου άνηκε στην ομάδα του Σκαριόλο. Με δύο τρίποντα των Κουκ και Χέρστον, οι ιταλοί απάντησαν με ένα δικό τους 6-1 και έκλεισαν το δεύτερο δεκάλεπτο στο -5 (36-41).Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο. Με τρίποντο του Παπανικολάου και καλάθι του Μαυροειδή, οι ερυθρόλευκοι έκαναν ένα 5-0 και ανέβασαν εκ νέου την διαφορά τους στους 10 (46-36, 21').Με καλάθι του Μαυροειδή, η δίαφορά έφτασε στο +12 για τον Ολυμπιακό (50-38, 23'), αλλά με τους Μπουρούση και Λάνγκφορντ, η Αρμάνι έτρεξε σερί 5-0 και μείωσε σε 43-50, στο 24'.Στην συνέχεια, ο Κάιλ Χάινς ανέλαβε δράση για τους φιλοξενούμενους και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους ανέβασε εκ νέου την διαφορά στο +12 για τον Ολυμπιακό (55-43, 26'). Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, ο Ολυμπιακός πήγε πρώτος στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με +9 (59-50).Η Αρμάνι ξεκίνησε δυνατά την τέταρτη περίοδο και με έμμεσο τρίποντο του Χέρστον, μείωσε στους έξι (53-59) στο 31'.Στην συνέχεια, οι ερυθρόλευκοι δεν έχασαν την ψυχραιμία του