Ποδαρικό με το δεξί για τα κορίτσια

20:57 26/10/2013 - Πηγή: AEK365

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ νίκησε με 3-1 σετ τον Ηρακλή στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος της Α1 και έκανε ιδανικό ξεκίνημα.

Το ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε μουδιασμένα στο παιχνίδι και αυτό ήταν κάτι που το εκμεταλλεύτηκε ο Ηρακλής με αποτέλεσμα να φτάσει να πιέζει

και να ισοφαρίζει (5-5,8-8), δείχνοντας πως ελπίζει σε κάτι καλό. Τα κορίτσια συγκεντρώθηκαν, όμως και κατάφεραν να βρουν τα πατήματά τους κι έτσι έφτασαν να προηγούνται με 2-0 σετ στο ματς, αφού και στο δεύτερο σετ, φάνηκαν να ελέγχουν το ματς, παρά το προβάδισμα που πήρε ο αντίπαλος σε αρκετά σημεία.
Δεν ήταν ίδια η πορεία και στο τρίτο σετ. Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να πιέσουν αρκετά και από την στιγμή που ακόμα η Ένωση δεν έχει.. δέσει σαν ομάδα κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ (2-1 σετ).
Η πορεία και πάλι ήταν στα χέρια των «κιτρινόμαυρων», από την στιγμή που η ΑΕΚ έδειξε το ανταγωνιστικό της πρόσωπο κι έτσι τελείωσε το ματς παίρνοντας την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση.