LIGUE 1 11η αγωνιστική

Λοριάν- Σοσό: 2-1
(Αμπουμπακάρ 17', Ζουφρέ 55'- Μπακαμπού 90+2')

Σηαντική νίκη με 2-1 για τη Λοριάν επί της Σοσό.

Η Λοριάν άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Αμπουμπακάρ, ενώ ο Ζουφρέ έκανε το 2-0 στο 55'. Η Σοσό μείωσε με τον Μπακαμπού στο 90+2'.

Γκινγκάμπ- Αζαξιό: 2-1
(Μποβέ 86', Ντιαλό 90'- Αντρέ 41')

Μεγάλη νίκη με ανατροπή για την Γινγκάμπ με 2-1 επί της Αζαξιό.

Ο Αντρέ έκανε το 1-0 για την Αζαξιό στο 41ο λεπτό, αλλά στο 86' ο Μποβέ έκανε το 1-1

και στο 90' ο Ντιαλό χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Μπαστιά- Νις: 1-0
(Σκιλασί 37')

Τη νίκη με 1-0 πανηγύρισε η Μπαστιά κόντρα στη Νις.

Η Μπαστιά προηγήθηκε με τον Σκιλασί στο 37ο λεπτό και κράτησε ως το τέλος. Και οι δύο ομάδες έμειναν με 10 παίκτες καθώς στο 58' αποβλήθηκε ο Μπρούνο (Μπαστιά) και στο 85' ο Τραορέ (Νις).

Τουλούζ- Ρεν: 0-5
(Αλεσαντρινί 23', Μπακαγιόκο 32', Καντίρ 43', Ολιβέιρα 64', 84')

Με πεντάρα φιλοδώρησε την Τουλούζ η Ρεν.

Η Ρεν άνοιξε το σκορ με τον Αλεσαντρινί στο 23ο λεπτό, ενώ στο 32' ο Μπακαγιόκο έκανε το 2-0. Ο Καντίρ έγραψε το 3-0 στο 43'. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Ολιβέιρα με δύο γκολ στο 64' και στο 84'.

Βαλενσιέν- Εβιάν: 0-1
(Σουγκού 83')

Μεγάλο διπλό για την Εβιάν με 1-0 επί της Βαλενσιέν.

Το γκολ της αναμέτρησης πέτυχε η Σουγκού στο 83ο λεπτό.

Μαρσέιγ-Ρεμς 2-3
(56' Τοβίν, 86' Ζινιάκ/ 34' Αγιτέ, 37' Αλμπέκ, 90+1 Ονιάνγκ)

Τρίτη συνεχόμενη ήττα στο "Βελοντρόμ" για την Μαρσέιγ καθώς μετά την Μονακό και την Νάπολι και η Ρεμς πέρασε νικηφόρα επικρατώντας με 3-2 χάρη σε τέρμα του Πρινς Ονιάνγκ στις καθυστερήσεις.
Οι φιλοξενούμενοι μέσα σε τρία λεπτά προηγήθηκαν 0-2 καθώς στο 34' ο Φλόιντ Αγιτέ έκανε το 0-1 και στο 37ο λεπτό ο Μαντς Άλμπεκ έδωσε προβάδισμα δυο τερμάτων στην Ρεμς. Ωστόσο στην επανάληψη η Μαρσέιγ αντέδρασε και αφού μείωσε σε 1-2 με τον Φλοριάν Τοβίν στο 56ο λεπτό έφτασε στην ισοφάριση τέσσερα λεπτά πριν το τέλος με τον Αντρέ Πιέρ Ζινιάκ που είχε περάσει στο παιχνίδι στο 81' και στο 86' βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα.
Αλλά ο τελευταίος λόγος ανήκε στην Ρεμς καθώς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο αμυντικός μέσος Πρινς Ονιάνγκ χάρισε την τέταρτη νίκη στο πρωτάθλημα. Όσο για την Μαρσέιγ πάει από το κακό στο χειρότερο καθώς γνώρισε τρίτη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα ενώ έχει μεσολαβήσει και ήττα μεσοβδόμαδα από την Νάπολι.