20:00 12/1/2014 - Πηγή: AEK365

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ-15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΕΝΦΙΚΑ-ΠΟΡΤΟ: 2-0
Γήπεδο: Ντα Λουζ

Η Μπενφίκα καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες την Πόρτο (2-0), βρέθηκε στην κορυφή στο τέλος του πρώτου γύρου και ο Εουσέμπιο θα χαμογέλαει από κάπου εκεί ψηλά...

Η Μπενφίκα μπήκε δυνατά από το 11ο λεπτό και στο 13' ο Ροδρίγο με όμορφο σουτ από αριστερά στην κλειστή γωνία του Έλτον, έκανε το 1-0. Οι «αετοί της Λισαβόνας είχαν τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκειά του και στο 53' ο Γκαράι με κεφαλιά μετά από κόρνερ, έκανε το 2-0. Η Πόρτο έχασε τον Ντανίλο με κόκκινη στο 75ο λεπτό και δεν μπόρεσε να αντιδράσει

σε κανένα σημείο.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Ομπλάκ, Λουϊζάο, Γκαράι (83' Ζαρντέλ), Σικέιρα, Πέρες, Γκαϊτάν, Μάτιτς, Λίμα, Ροδρίγο (86' Αμορίμ), Μάρκοβιτς.

ΠΟΡΤΟ: Έλτον, Οταμέντι, Μανγκαλά, Ντανίλο, Σάνδρο, Γκονζάλες (70' Ζοσουέ), Λίκα (55' Κουαρέσμα), Φερνάντο, Κάρλος Εδουάρδο, Βαρέλα, Μαρτίνες

Ολιανένσε-Σετούμπαλ: 2-1
(Μεχμέτι 38', Ντιονίζι 66'-Καρντόσο 9')

Τεράστια νίκη με 2-1 πανηγύρισε η Ολιανένσε επί της Σετούμπαλ.

Η Σετούμπαλ άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό με τον Ραμόν Καρντόσο, ενώ στο 39' ο Μεχμέτι έφερε στα ίσα το σκορ. Το 2-1 για την Ολιανένσε έκανε ο Ντιονίζι στο 66ο λεπτό.

Ακαδέμικα-Πάσος Φερέιρα: 4-2
(Ματζίκ 11', Ρεάλ 45+2', Κλέιτον 47', Ιβανίλντο 75'-Μανουέλ Ζοσέ 22' πεν., Καρλάο 32')

Στις νίκες επέστρεψε η Ακαδέμικα που επικράτησε με 4-2 της Πάσος Φερέιρα και τη βύθισε κι άλλο στη βαθμολογία.

Η Ακαδέμικα άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Ματζίκ, ενώ στο 22' ο Ζοσέ με πέναλτι έκανε το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 32' με τον Καρλάο, ενώ ο Ρεάλ στο 45+2'. Η Ακαδέμικα έκανε το 3-2 με τον Κλέιτον στο 47ο λεπτό, ενώ ο Ιβανίλντο έκανε το 4-2 στο 75'. Στο 87' αποβλήθηκε ο Ασουνσάο της Πάσος Φερέιρα.

Αρούκα-Μπελενένσες: 2-0
(Λασάντ 43', Αμάρο 61')

Ανάσα πήρε η Αρούκα που επικράτησε με 2-0 της Μπελενένσες.

Ο Λασάντ άνοιξε το σκορ στο 43ο λεπτό για την Αρούκα, ενώ στο 61' ο Αμάρο έκανε το 2-0.

Νασιονάλ Μαδέιρα-Ζιλ Βιθέντε: 2-0