23:41 4/11/2014 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAGUE-4ος ΟΜΙΛΟΣ-4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ-ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: 4-1
Γήπεδο: Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ

Το τρένο του Γιούργκεν Κλοπ συνέχισε την ξέφρενη πορεία του, καθώς κέρδισε με 4-1 την Γαλατασαράι, έκανε το 4Χ4 και πήρε από σήμερα την πρόκριση

Στο 3ο μόλις λεπτό, ο Ρόις δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ, ενώ στο 25' μετά από κόρνερ ο Παπασταθόπουλος έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Μουσλέρα. Στο 33ο λεπτό ο Μχιταριάν πάτησε όμορφα στον Καγκάβα, που αστόχησε από καλή θέση, ενώ στο 36' και ο Σούμποτιτς

δεν μπόρεσε από κοντά να σκοράρει, αλλά τελικά στο 39' οι Γερμανοί άνοιξαν τα σκορ. Ο Πίστσεκ έβγαλε όμορφα για τον Ρόις, που μόνος του μέσα στην περιοχή πλάσαρε κι έκανε το 1-0.

Στ 48ο λεπτό το σουτ του Σνάιντερ πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 56' οι Γερμανοί έκαναν το 2-0. Μετά από κόρνερ, η άμυνα των Τούρκων δεν μπόρεσε να διώξει και ο Παπασταθόπουλος με κοντινό γυριστό σουτ έκανε το 2-0. Η Γαλατασαράι κατάφερε να μειώσει στο 79ο λεπτό με την κεφαλιά του Μπαλτά μετά από κόρνερ, αλλά στο 74' ο Ιμόμπιλε έφυγε υποδειγματικά στην κόντρα και απέναντι στον Μουσλέρα έκανε το 3-1. Τα τελικό 4-1 έκανε στο 85ο λεπτό ο Ιμόμπιλε με σουτ, που κόντραρε και στον Καγιά.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βαϊντενφέλερ, Σούμποτιτς, Παπασταθόπουλος Πίστσεκ, Ντουρμ, Κελ, Μπέντερ (81' Ράμος), Καγκάβα (63' Γκιντογκάν), Ρόις (71' Ιμόμπιλε), Μχιταριάν, Ομπαμεγιάνγκ

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Μουσλέρα, Σεντζού, Μπαλτά, Καγιά, Τσαμντάλ, Μέλο, Άλτιντοπ (82' Οζτεκίν), Ντζεμαϊλί, Ινάν, Σνάιντερ Μπουλούτ (85' Μπουράκ Γιλμάζ).