EREDIVISIE-30η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ντεν Χάαγκ-Ζβόλε: 1-1
(Άλμπεργκ 44'-Φαν ντερ Βερφ 20')

Στο 1-1κόλλησαν Ντεν Χάαγκ και Ζβόλε.

Η Ζβόλε άνοιξε το σκορ με τον Φαν ντερ Βέρφ στο 20ο λεπτό, αλλά στο 44' ο Άλμπεργκ έκανε το 1-1.

Άγιαξ-Τβέντε: 3-0
(Ντένσβιλ 29', Σένε 58', Κρκιτς 65'

Πλάκα έλανε στην Τβέντε ο Άγιαξ, καθώς την κέρδισε με 3-0 και ουσιαστικά καθάρισε και τον τίτλο.

Ο Αίαντας άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό με τον Ντένσβιλ, ενώ στο 58' ο Σένε έκανε το 2-0 και στο 65' ο Κρκιτς

έγραψε το 3-0.

Ρόντα-Βααλβάικ: 0-1
(Καστελέν 22')

Βαθειά βαθμολογική ανάσα πήρε η Βααλβάικ που επικράτησε με 1-0 της Ρόντα.

Ο Καστελέν έκανε το 1-0 στο 22ο λεπτό για τη Βααλβάικ, που στη συνέχεια έμεινε πίσω και πήρε μια πολύτιμη νίκη.

Καμπούρ-Αλκμαάρ: 0-0

Στο 0-0 κόλλησαν Καμπούρ και Αλκμαάρ σε ένα αδιάφορο ματς.

Φέγενορντ-Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 5-0
(13' Ίμερς, 49' Βιλένα, 64' Μπούτιους, 77' Τε Βρέντε, 89' Νέλομ)

Σε τροχιά Champions League κινείται η Φέγενορντ μετά την ευρεία νίκη της κόντρα στην Γκόου Aχέντ Ιγκλς (5-0) στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, ανοίγοντας το σκορ στο 14' με τον Ίμερς. Οι παίκτες της Γκόου Εχέντ Ιγκλς δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, ενώ παρουσίασαν χειρότερο πρόσωπο μετά την ανάπαυλα.

Στο 49' ο Βιλένα έκανε το 2-0 με τον Μπoύτιους να διαμορφώνει το 3-0 στο 64'. Ωστόσο, η Φέγενορντ δεν σταμάτησε εκεί, αφού στο 77' ο Τε Βρέντε έγραψε το 4-0 για να έρθει στο 89' ο Νέλομ να διαμορφώσει το τελικό σκορ 5-0.

Με την εν λόγω ήττα η Γκόου Εχέντ Ιγκλς παραμένει κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.