EREDIVISIE- 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Αλκμαάρ- Καμπούρ: 3-1
(Μπέερενς 35', Γιόχανσον 43', 68'- Χέμεν 7')

Εύκολη νίκη με 3-1 πέτυχε η Αλκμαάρ επί της Καμπούρ.

Η Καμπούρ άνοιξε το σκορ με τον Χέμεν στο 7ο λεπτό, αλλά ο Μπέερενς στο 35' έφερε στα ίσα το ματς. Στο 43ο λεπτό ο Γιόχανσον έκανε το 2-1, ενώ ο ίδιος πέτυχε και το τελικό 3-1 στο 68'.

Γκρόνινγκεν- Αϊντχόφεν: 1-0
(Κόστιτς 50')

Γκέλα ολκής για την Αϊντχόφεν, που ηττήθηκε με 1-0 από την Γκρόνινγκεν κι έπεσε από την κορυφή της βαθμολογίας.

Το γκολ που έκρινε το ματς, πέτυχε ο Κόστιτς στο 50ο λεπτό.

Ζβόλε- Ντεν Χάαγκ: 6-1
(Σάιμακ 22', 38', Μπένσον 45', 54', Φαν Κόστιτς 80', Χιβάτ 88'- Γκερτ 62')

Στις νίκες μετά από 5 αγωνιστικές επέστρεψε η Ζβόλε, που επικράτησε με 6-1 της Ντεν Χάαγκ.

Η Ζβόλε άνοιξε το σκορ με τον Σάιμακ στο 22ο λεπτό, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0 στο 38'. Η Ζβόλε πέτυχε και 3ο γκολ στο 45ο λεπτό με τον Μπένσον , ο οποίος στο 54' έκανε και το 4-0. Η Ντεν Χάαγκ μείωσε με τον Γκερτ στο 62', αλλά στο 80' ο Φαν Κόστσιτς έκανε το 5-1. Το τελικό 6-1 έγραψε ο Χιβάτ στο 8ο λεπτό.

Χέρακλες- Ναϊμένγκεν: 0-1
(Στρόιτκερ 87'- Φαν Έιντεν 2')

Δέκα αγωνιστικές και ακόμη δεν έχει πανηγυρίσει νίκη η Ναϊμένγκεν που κόλλησε στο 1-1 με την Χέρακλες.

Η Ναϊμένγκεν άνοιξε το σκορ μόλις στ 32ο λεπτό με τον Φαν Έιντεν, ενώ στο 32' έχασε με κόκκινη τον Χαμλάιν. Η Ναϊμένγκεν έμεινε πίσω και κράτησε ως το 87, όταν και ο Στρόιτκερ έκανε το τελικό 1-1.