Ο «νόμος» του Ντούμπια!

23:45 14/9/2011 - Πηγή: AEK365
CHAMPIONS LEAGUE - 2ος ΟΜΙΛΟΣ 1η αγωνιστική ΛΙΛ - ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ 2-2 ΓΗΠΕΔΟ: Λιλ Μετροπόλ   Η Λιλ μπήκε ορεξάτη στο ματς, με τον Αζάρ να απειλεί, μόλις στο πρώτο λεπτό, υποχρεώνοντας τον Ιγκνιάσεβιτς
να παραχωρήσει φάουλ, σε πολύ πλεονεκτική θέση για τους Γάλλους, το οποίο, όμως, πέρασε ανεκμετάλλευτο. Οι δύο ομάδες ανέβασαν γρήγορα το ρυθμό τους, με τη Λιλ να απειλεί στο 6ο λεπτό, ξανά με τον Αζάρ και την ΤΣΣΚΑ ν' «απαντά», με τον Βάγκνερ Λοβ, που αστόχησε από καλή θέση. Η πίεση των Γάλλων άρχισε να γίνεται πιο έντονη, μετά το 10λεπτο, όταν και είχαν ποσοστό κατοχής 67%, χωρίς όμως να δημιουργούν ξεκάθαρες ευκαιρίες. Η πρώτη, πραγματικά, μεγάλη φάση, μπροστά από τον Γκαμπουλόφ, έγινε στο 19', όταν απ' το κόρνερ του Ομπράνιακ, ο Σο αστόχησε, με γυριστό σουτ, από το ύψος της μικρής περιοχής. Τρία λεπτά αργότερα, ο Σενεγαλέζος φορ «σέρβιρε» στον Μπέρια, αλλά ο Ρώσος τερματοφύλακας πραγματοποίησε εξαιρετική, όσο και σωτήρια επέμβαση. Η πολιορκία της Λιλ δεν μετουσιώθηκε ούτε από το μακρινό σουτ του Μπαλμόντ, που ανησύχησε τον Γκαμπουλόφ, αλλά δεν βρήκε στόχο. Ο τερματοφύλακας της ΤΣΣΚΑ, μέσα σ' ένα τρίλεπτο, έκανε δύο καθοριστικές επεμβάσεις, σε ενέργειες των Μπαλμόντ και Αζάρ, διατηρώντας το μηδέν, ενώ μέχρι το τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, συνέχισε να είναι ο βασικότερος λόγος για το γεγονός ότι η υπεροχή των Γάλλων, δεν άλλαξε τις ισορροπίες. Τελικά, στο 45ο λεπτό, και σε φάση διαρκείας, μετά από κόρνερ του Πεντρετί, ο Σο αρχικά σημάδεψε το δοκάρι, και στη συνέχεια, με εντυπωσιακό τακουνάκι, μετά από γύρισμα του Ρόζεναλ, έγραψε το 1-0, αποδίδοντας δικαιοσύνη, για την εικόνα των ομάδων μέχρι εκείνο το σημείο. Η Λιλ δεν έδειξε να επαναπαύεται στην επιτυχία της και από την αρχή της επανάληψης, συνέχισε στον ίδιο επιθετικό ρυθμό, με τον Σο, μόνιμη απειλή και τους Μπαλμόντ, Ντεμπουσί και Αζάρ, να δημιουργούν τεράστια προβλήματα στη ρωσική άμυνα. Στο 54' ο Τόσιτς είχε δοκάρι για την ΤΣΣΚΑ και τρία λεπτά αργότερα, ήρθε το δεύτερο γκολ της Λιλ. Η μπάλα χάθηκε με κινηματογραφική ταχύτητα στην περιοχή της ΤΣΣΚΑ και ο Πεντρετί, με εκπληκτικό πλασέ την έστειλε στο παραθυράκι της εστίας του Γκαμπουλόφ (2-0). Με τη σέντρα, ο Βάγκνερ Λοβ τροφοδότησε τον Ντούμπια, ο οποίος πλάσαρε άστοχα, χάνοντας την ευκαιρία να βάλλει ξανά τη ρωσική ομάδα, στο παιχνίδι. Το έκανε στο 71', όταν με εκπληκτική ποδιά, άδειασε τον Ομπράνιακ και πλάσαρε με το εξωτερικό, τον Λαντρό, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση (2-1). Οι Ρώσοι αύξησαν την πίεσή τους, στο φινάλε, απείλησαν τον Λαντρό, και στο 90', πάλι ο Ντούμπια, παίζοντας ιδανικά το 1-2 με τον Ντζαγκόεφ, πάγωσε τους «Λιλουά», για το τελικό 2-2!   ΛΙΛ: Λαντρό, Ρόζεναλ, Μπέρια, Μπασά, Ντεμπουσί, Μπαλμόντ, Αζάρ, Ομπράνιακ (77' Κόουλ), Πεντρετί (76' Γκουέ), Μαβουντά, Σο (85' Ροντελίν) ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Γκαμπουλόφ, Ιγκνιάσεβιτς, Α. Μπερεζούτσκι, Ναμπάμπκιν, Ντζαγκόεφ, Κάουνα (67' Ολίσε), Τόσιτς, Αλντόνιν, Ντούμπια, Λοβ