Ιλιέφσκι και… τέζα οι Λιθουανοί

23:00 14/9/2011 - Πηγή: AEK365
Η Λιθουανία βοηθούμενη από τον κόσμο της που είχε γεμίσει το γήπεδο μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 9-4 στα πρώτα τρία λεπτά. Οι Σκοπιανοί αντέδρασαν άμεσα και με δύο τρίποντες βόμβες κατάφεραν να μειώσουν στο πόντο (11-10 στο 5').Σε εκείνο το σημείο η Λιθουανία πραγματοποίησε ένα μικρό σερί 6-0 και προηγήθηκαν με 17-10 αναγκάζοντας τον Ντοκουζόφσκι να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Οι Σκοπιανοί ήταν σκληρά καρύδια και τον Μακάλεμπ να κάνει πολύ καλή εμφάνιση(7 πόντοι) δεν άφησαν την οικοδέσποινα να ξεφύγει (20-18 στο 10') Η αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου κύλησε στο ίδιο μοτίβο με
την Λιθουανία να είναι μεν μπροστά στο σκορ αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει(23-21) στο 15'. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Γιασικεβίτσιους κατάφερε να τρέξει στον αιφνιδιασμό και να ανοίξει τον ρυθμό του παιχνιδιού με αποτέλεσμα να αυξήσει την διαφορά στους 8 πόντους(29-21) στο 18'.Οι Σκοπιανοί όμως δεν τα παράτησαν και με τον Μακαλάλεμπ να κάνει μεγάλο παιχνίδι κατάφεραν να μειώσουν στο 34-39 το ποιο ήταν και σκορ ημιχρόνου Το ίδιο έργο συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με την Λιθουανία να έχει ένα μικρό προβάδισμα αλλά τα Σκόπια να κρατάνε γερά 47-47 στο 28'.Η οικοδέσποινα πήρε μια μικρή ανάσα στο τέλος της τρίτης περιόδου 3 πόντων (52-49στο 30') με τα τελευταία δέκα λεπτά να προμηνύονται συγκλονιστικά. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι, καθώς οι Λιθουανοί προσπαθούσαν να πάρουν μια διαφορά που θα τους επέτρεπε να διαχειριστούν με περισσότερη ηρεμία τη συνέχεια του αγώνα, ωστόσο τα πολλά λάθη στην επίθεση και η καλή άμυνα των Σκοπίων δεν άφηνε στη διοργανώτρια. Με υπέροχη προσπάθεια του ΜακΚάλεμπ η ομάδα του Ντοκουζόφσκι μείωσε σε απόσταση τριών πόντων (57-60), ενώ με δύο βολές του Άντιτς το ματς πήρε "φωτιά" (59-60, δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Γιασάιτις έδωσε και πάλι το προβάδισμα, αλλά ο ΜακΚάλεμπ απάντησε (61-62). Ο Γιανκούνας με γκολ-φάουλ έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων, ωστόσο ο γκαρντ της Σιένα με πολύ δύσκολο καλάθι μείωσε στο καλάθι (63-65). Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους υπέπεσε σε λάθος, δίνοντας την ευκαιρία στην ΠΓΔΜ να φέρνει το ματς στην ισορροπία. Ο ΜακΚάλεμπ αστόχησε στο ντράιβ που επιχείρησε, αλλά οι Λιθουανοί υπέπεσαν σε νέο λάθος. Ο Ιλιέφσκι με τρίποντη «βόμβα» έδωσε προβάδισμα στα Σκόπια (66-65). Ο Γιασάιτις αστόχησε στο σουτ δύο πόντων που επιχείρησε, ενώ ο Ιλιέφσκι με μία εύστοχη βολή διαμόρφωσε το τελικό σκορ (67-65). Τα δεκάλεπτα: 18-20, 30-34, 49-52, 67-65