Όρθια η Νάπολι

23:40 14/9/2011 - Πηγή: AEK365
CHAMPIONS LEAGUE - 1ος ΟΜΙΛΟΣ 1η αγωνιστική ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ-ΝΑΠΟΛΙ: 1-1 ΓΗΠΕΔΟ: Έτιχαντ Στέιντιουμ Εξαιρετικό ματς ανάμεσα στις πρωτάρες του θεσμού Σίτι και Νάπολι όπου αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Η ομάδα του Μαντσίνι μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 12' έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Αγκουέρο δεν μπόρεσε από κοντά να «νικήσει» τον Ντε Σάνκτις. Επτά λεπτά μετά
όμως σε μια αντεπίθεση οι Ιταλοί έχασαν μοναδική ευκαιρία με τον Λαβέτσι να βγαίνει απέναντι από τον Χαρτ και να σημαδεύει το δοκάρι. Ο Κολάροφ στο 40' εκτέλεσε φάουλ με τον Ντε Σάνκτις να διώχνει με γροθιές.   Στην επανάληψη η πρώτη φάση ανήκε στη Νάπολι όταν στο 50' ο Χάμσικ σούταρε και ο Κομπανί έκοψε την μπάλα πάνω στη γραμμή. Τρία λεπτά μετά ο Λέσκοτ έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Η Σίτι αύξησε την πίεση της και στο 56' ο Ντζέκο είχε ένα καλό σουτ που έδιωξε ο Ντε Σάνκτις. Μετά το 60' η Νάπολι ισορρόπησε το ματς και στο 69' ο Καβάνι πάγωσε το γήπεδο όταν με πλασέ έκανε το 0-1. Το γκολ των «παρτενοπέι» ξεκίνησε από τραγικό λάθος του Μπάρι. Η απάντηση της Σίτι ήρθε άμεσα καθώς στο 75' ο Ντζέκο με φοβερή εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Από εκεί και πέρα οι «Πολίτες» πίεσαν αλλά δεν άλλαξε κάτι. ΜΑΝ.ΣΙΤΙ: Χαρτ, Κομπανί, Σαμπαλέτα, Λέσκοτ, Κολάροφ (76'Κλισί), Μπάρι, Νασρί, Γιάγια Τουρέ, Σίλβα, Αγκουέρο, Ντζέκο (81'Τέβες). ΝΑΠΟΛΙ: Ντε Σάνκτις, Αρόνικα, Καμπανιάρο, Καναβάρο, Μάτζιο, Χάμσικ (89'Σαντάνα), Ζουνίγκα, Γκαργκάνο, Ινλέρ, Καβάνι (84'Πάντεφ), Λαβέτσι (58'Ντζεμαϊλί).