Νέα «γκέλα» για Μπόκα

13:13 23/4/2012 - Πηγή: AEK365

CLAUSURA 11η αγωνιστική

Μια εβδομάδα μετά την ήττα από την Τίγκρε, η Μπόκα Τζούνιορς έχασε και άλλους βαθμούς καθώς αυτή την φορά ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Μπελγράνο. Πλέον οι "Xeinezes" βρίσκονται στην κορυφή ένα βαθμό πάνω από την Νιούελς Ολντ Μπόις η οποία ωστόσο αγωνίζεται τα ξημερώματα στην έδρα της Άρσεναλ Σαραντί και αν κερδίσει τότε θα βρεθεί εκείνη στην κορυφή δυο βαθμούς πάνω από την Μπόκα. Η Μπόκα Τζούνιορς στο παιχνίδι με την Μπελγράνο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 23ο λεπτό χάρη σε γκολ

του Χιμένεθ και το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει με τον Ρολντάν στο 49ο λεπτό.

Η Τίγκρε που την περασμένη αγωνιστική είχε κερδίσει την Μπόκα Τζούνιορς, πλησίασε ακόμα πιο πολύ στην βαθμολογία χάρη στο 1-0 επί της Ολίμπο. Το γκολ της νίκης σημείωσε στο 40ο λεπτό ο Γκαλμαρίνι και παρότι από το 42ο λεπτό η Τίγκρε αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Ετσεβερία τελικά πήρε την σημαντική νίκη. Με δέκα παίκτες τελείωσε το παιχνίδι και η Ολίμπο λόγω αποβολής του Ντίαζ πέντε λεπτά πριν το τέλος.