Μισές δουλειές ο Άρης

20:50 2/3/2013 - Πηγή: AEK365

BASKET LEAGUE 19η αγωνιστική

Άρης-Απόλλων Πάτρας 68-64

Νίκη μεν αλλά όχι με την διαφορά που ήθελε, κατέκτησε ο Άρης επικρατώντας του Απόλλωνα Πάτρας στο "Αλεξάνδρειο" με 68-64 χωρίς ωστόσο να μπορέσει να καλύψει την διαφορά της ήττας του στην Πάτρα,

64-53.
Οι γηπεδούχοι με τον Πάσαλιτς να πετυχαίνει 20 πόντους και την πολύ καλή τους άμυνα πήραν το ροζ φύλλο αγώνα παρότι στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 8 πόντους διαφορά.
Στις αρχές της τελευταίας περιόδου με το σκορ να είναι 48-48, ο Άρης μπήκε με ένα 10-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο ξεφεύγοντας με 58-48 και δείχνοντας ικανός να κυνηγήσει την υπερκάλυψη του -11 της Πάτρας.
Οι Πατρινοί δεν κατέθεσαν τα όπλα, μείωσαν στους τρεις (58-55) κι εν συνεχεία στον πόντο (62-61) με καλάθι του Γκραντ. Ο Πάσαλιτς με προσωπικό καλάθι και ο Καραποστόλου με δύο βολές έδωσαν ανάσα στον Άρη (66-61), που έφτασε τελικά στην επικράτηση με 68-64.

Δεκάλεπτα: 17-16, 29-34, 48-48, 68-64.

Άρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 20, Χαντ 6, Πελεκάνος 7, Βεζένκοφ 4, Τσιάρας 6, Ασημακόπουλος 6, Καραποστόλου 6, Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος 9, Μούρτος, Βεργίνης 4, Γερομιχαλός.

Απόλλων Π. (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 18, Αργυρόπουλος 2, Γκραντ 8, Λιανός 7, Έρτσεγκ, Πέτροβιτς 14, Κλάιμπερ 9, Μολφέτας, Τέρνερ 2, Κρόλο 4.