ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ | Γκίμπσον και Βρκιτς νίκησαν τον Παπαντωνίου

Ο Ικαρος πήρε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του καθώς με κορυφαίους τους Ντάνι Γκίμπσον (19π.) και Ζόραν Βρκιτς (17π.) έκαμψε την αντίσταση του Περιστερίου, το οποίο είχε σε "τρελά" κέφια τον Νώντα Παπαντωνίου(23π.) και έφτασε στην επικράτηση με 79-88.

Παραγωγικότατες ήταν και οι δύο ομάδες κατά την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Ικαρο να παρουσιάζει καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο και να κλείνει την περίοδο με το σκορ υπέρ του στο 23-28. Στην δεύτερη περίοδο το Περιστέρι κατάφερε

να μειώσει ακόμη περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς και έτσι οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 44-45 υπέρ των παικτών του Γιώργου Καλαφατάκη.

Από το 23ο λεπτό και έπειτα ο Ικαρος κατάφερε να ανεβάσει στροφές και χάρη στο 16-26 που είχε ως επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο να κλείσει το δεκάλεπτο έχοντας έντεκα πόντους διαφορά (60-71). Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Τζίμη Κουστένη έκαναν ό,τι περνούσε από το χέρι τους για να μειώσουν την διαφορά, αλλά ο Ικαρος είχε τις επιθετικές λύσεις και έφτασε τελικά στην δεύτερη συνεχόμενη νίκη του, καθώς επικράτησε με 79-88.

Δεκάλεπτα: 23-28, 44-45, 60-71, 79-88

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 21(1), Κομποδιέτας 8, Βλάχος, Κανονίδης 13(3), Μάντζαρης 17(5), Ουίλιαμς 2, Χάινς, Πέτρουλας 8, Μελισσαράτος 7(1), Λάκκας, Ζούμπος 3(1).

Ικαρος Καλλιθέας (Καλαφατάκης): Στρναντ 13(3), Λαρεντζάκης, Κυρίτσης 4, Βρκιτς 17(2), Καρακωνσταντάκης, Φαγιέ 13(1), Γκίμπσον 19(5), Γιαννακίδης 9(3), Αγαδάκος, Μήτσιαλος 1, Σίμτσακ 2, Πάντιτς 10.