17:28 8/12/2013 - Πηγή: AEK365

PREMIER LEAGUE- 15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΡΣΕΝΑΛ-ΕΒΕΡΤΟΝ: 1-1
Γήπεδο: Emirates

Στοπ στην Άρσεναλ έβαλε η Έβερτον που της απέσπασε ισοπαλία 1-1 στο Λονδίνο. Πέντε βαθμούς μπροστά από Λίβερπουλ και Τσέλσι η Άρσεναλ.

Το ματς ήταν κακό στο πρώτο 20λεπτο με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται στο 28', όταν ο Καθόρλα έκανε το γύρισμα από δεξιά, με την μπάλα να περνά απ' όλους. Στο 44' ο Ζιρού νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Χάουαρντ και στο επόμενο λεπτό ο κίπερ της Έβερτον είπε όχι σε σουτ του Ράμσεϊ.

Στην 50ο λεπτό η κεφαλιά του Καθόρλα πήγε κατ ευθείαν στον Χάουαρντ και στο 67'

η Έβερτον είχε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία. Ο Πίενααρ ελευθέρωσε όμορφα στον Μπάρκλεϊ, ο οποίος έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει, ενώ στο 72', το σουτ του Φλαμινί έφυγε μόλις άουτ. Τελικά το γκολ για την Άρσεναλ ήρθε στο 82ο λεπτό. Ο Γουόλκοτ έκανε το γύρισμα, ο Ζιρού έπιασε αέρα και ο Οζίλ με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ. Η απάντηση της Έβερτον όμως, ήταν άμεση, καθώς στο 84' ο Ντεουλοφέου έκανε όμορφη κίνηση από δεξιά και με διαγώνιο σουτ έφερε στα ίσα το παιχνίδι. Η Άρσεναλ έχασε τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις, καθώς το όμορφο σουτ του Ζιρού έξω από την περιοχή, σταμάτησε στο δοκάρι του Χάουαρντ.

ΆΡΣΕΝΑΛ: Σέζνι, Τζένκινσον, Κοσιελνί, Μερτεσάκερ, Γκιμπς, Αρτέτα, Γουίλσιρ (69' Γουόλκοτ), Ράμσεϊ (69' Φλαμινί), Οζίλ, Καθόρλα (69' Ροσίτσκι), Ζιρού

ΈΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Κόουλμαν, Οβιέδο, Ντιστέιν, Γιαγκέλκα, Μπάρι, Μπάρκλεϊ (90' Νέισμιθ), Πιένααρ (71' Οσμάν), ΜακΚάρθι, Μιραλάς (80' Ντεουλοφέου), Λουκάκου

ΦΟΥΛΑΜ-ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: 2-0
Γήπεδο: Κρέιβεν Κότατζ

Τεράστια βαθμολογική ανάσα πήρε η Φούλαμ, που μετά από 6 σερί ήττες, επικράτησε με 2-0 της Άστον Βίλα.

Στο 9ο λεπτό ο Γκουζάν απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μπερμπάτοφ, αλλά στο 21' ο Σίντγουελ έκανε το 1-0 για τη Φούλαμ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Άστον Βίλα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και πέτυχαν και 2ο γκολ στο 30' με πέναλτι του Μπερμπάτοφ.

Στην επανάληψη η Φούλαμ ήλεγξε τον ρυθμό του αγώνα, ενώ ο Καραγκούνης που ξεκίνησε βασικός, ήταν από τους κορυφαίους του αγώνα.

ΦΟΥΛΑΜ: Στεκέλενμπουργκ, Ρίτερ, Χιουζ, Σεντέρος, Ρίισε, Πάρκερ, Καραγκούνης (73' Κασάμι), Σίντγουελ, Ντεγιάγκα, Κατσάνικλιτς (77' Νταφ), Μπερμπάτοφ

ΆΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Γκουζάν, Χερντ (81' Ολμπράιτον), Μπέικερ, Κλαρκ, Μπανκουνά, Ελ Αχμάντι (46' Τόνεφ), Ντελφ, Γουέστγουντ, Αγκμπονλαχόρ, Βάιμαν (81' Λόουτον), Μπεντέκε