Το παιχνίδι της ζωής του ο Τζόρβας

Ισόπαλοι χωρίς γκολ (0-0) αναδείχθηκαν ΠΑΟΚ και Απόλλων Σμύρνης στην Τούμπα για την 14η αγωνιστική της Super LeagueΜε τον Αλέξανδρο Τζόρβα να κάνει το παιχνίδι της ζωής του ο Απόλλων Σμύρνης, που αγωνίστηκε από το 40’ με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μίνγκα, φεύγει με έναν πολύτιμο και ανέλπιστο βαθμό από τη Θεσσαλονίκη. Ο ΠΑΟΚ
πολιορκούσε τους φιλοξενούμενους σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά δεν βρήκε δίχτυα και χάνει δύο βαθμούς, που τον φέρνουν στο -8 από τον Ολυμπιακό. Ο Δικέφαλος δημιούργησε 30 τελικές, αλλά οι 14, που είχαν κατεύθυνση προς την εστία σταμάτησαν στον εκπληκτικό Τζόρβα. Η εμφάνιση του έλληνα τερματοφύλακα ήταν πραγματικά απίστευτη, αφού ακόμα και στις καθυστερήσεις πραγματοποίησε τρομερή επέμβαση σε σκαστή κεφαλιά του Λίνο. Οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι με τον Λούκας, ενώ διαμαρτύρονται και για ακυρωθέν γκολ στο 94' για επιθετικό φάουλ.Τα πάντα εκτός από γκολ είχε ο ΠΑΟΚ στο α' μέρος. Οι παίκτες του Στέφενς μπήκαν φουριόζοι από την αρχή, πίεσαν τον Απόλλωνα σε όλη διάρκεια, αλλά είτε ήταν αναποτελεσματικοί, είτε έπεφταν πάνω στον Τζόρβα, που σε αρκετές περιπτώσεις πραγματοποίησε σωτήριες επεμβάσεις. Ο ΠΑΟΚ πολιόρκησε τους φιλοξενούμενους από το πρώτο λεπτό και έχασε μεγάλες ευκαιρίες με Αθανασιάδη (στο 7' και το 13'), με τον Σαλπιγγίδη (στο 13') και με τον Στοχ (στο 19').Μετά το 20λεπτο, η... καταιγίδα του ΠΑΟΚ καταλάγιασε κάπως, αλλά οι ασπρόμαυροι συνέχισαν να απειλούν. Ο Απόλλων έχασε τον Αργυρόπουλο με τραυματισμό, ενώ στο 40' έμεινε με παίκτη λιγότερο εξαιτίας αποβολής του Μίνγκα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Μίνγκας είχε τη μοναδική καλή στιγμή για την Ελαφρά Ταξιαρχία στο 8', ενώ ο Δικέφαλος του Βορρά έκλεισε το α' μέρος με δύο ευκαιρίες του Λούκας, με αυτή του 45' να χάνεται από εξαιρετικά ευνοϊκή θέση.Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε από το σημείο που άφησε το α' μέρος. Η πολιορκία του Δικεφάλου, που είχε και αριθμητικό πλεονέκτημα, συνεχιζόταν και κάθε φάση μύριζε γκολ. Ο παίκτες του Στέφενς είχαν πολύ ωραίες συνεργασίες, αλλά στην τελική προσπάθεια χώλαιναν. Χαρακτηριστική η ευκαιρία του 56' όταν μετά από συνεργασία με τον Κλάους ο Λούκας δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Τζόρβα, που είχε κατεβάσει ρολά, ενώ ο Δεληζήσης στο 61' πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Αθανασιάδη, που ήταν έτοιμος να εκτελέσει από τη μικρή περιοχή.Η είσοδος Κατσουράνη, Βούκιτς έδωσαν ακόμα μεγαλύτερη ώθηση και ο Δικέφαλος συνέχισε να απειλεί. Ο Τζόρβας όμως σταματούσε τα πάντα και το ίδιο έκανε και σε σουτ του Στοχ στο 65'. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων συνέχισε να κάνει το ματς της ζωής του και κάνει μεγάλες αποκρούσεις σε σουτ των Βούκιτς και Αθανασιάδη στο 78' και το 80', ενώ στην πρώτη φάση είχε και δοκάρι ο Λούκας. Ο Τζόρβας ήταν πραγματικά ανίκητος και πρόσθεσε μία ακόμα μεγάλη επέμβαση σε τετ α τετ του Στοχ, ενώ και ο Νέτσιντ έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 86'. Η τελευταία ευκαιρία του ΠΑΟΚ στο 93' σταμάτησε εκ νέου στον Τζόρβα, που πραγματικά έκανε το καλύτερο παιχνίδι της ζωής του. Στο 94' ο ΠΑΟΚ σκόραρε με τον Νέτσιντ, αλλά δόθηκε επιθετικό φάουλ (δεν φάνηκε να υπάρχει φάουλ του Αθανασιάδη στον Κόρμπο), το οποίο καθήλωσε τον Δικέφαλο στο 0-0.ΠΑΟΚ (Χουμπ Στέφενς): Γλύκος, Κίτσιου, Λίνο, Βίτορ, Τζαβέλλας (72’ Νέτσιντ), Τζιόλης (59’ Κατσουράνης), Λάζαρ, Στοχ, Λούκας, Σαλπιγγίδης (59’ Βούκιτς), Αθανασιάδης Απόλλων Σμύρνης (Λόρι Σάντσες): Τζόρβας, Αργυρόπουλος (21’ Χατζηζήσης), Δεληζήσης, Κανακούδης, Κόρμπος, Τσοκάνης, Μίνγκας, Παντελιάδης, Μπάρκογλου (57’ Παπαζαχαρίας), Πετρόπουλος (76’ Τσιλιγκίρης)