16:44 29/12/2012 - Πηγή: AEK365

PREMIER LEAGUE- 20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.- ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: 2-0
Γήπεδο: Ολντ Τράφορντ

Μπορεί να μην έπιασα τα στάνταρ απόδοσης άλλων αγώνων, ωστόσο η Γιουνάιτεντ πήρε τη νίκη με 2-0 από τη Γουέστ Μπρομ και διατήρησε την απόστασή της από τη Σίτι στους 7 βαθμούς.

Μόλις 9 λεπτά άντεξε στην πίεση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η Γουέστ Μπρομ, καθώς ο Γιανγκ έκανε τη σέντρα και ο ΜακΌλεϊ κατά λάθος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 18ο λεπτό ο Φόστρ είπε όχι σε σουτ του Γουέλμπεκ, όπως έκανε και με το σουτ του Γιανγκ στο 32'. Ένα λεπτό μετά το σουτ του Κάρικ

έφυγε μόλις άουτ, ενώ στο 43' ο Φόστερ παρά λίγο να κάνει τραγικό λάθος και να δεχτεί το γκολ.

Στο 55' το σουτ του Βαλέντσια πέρασε μόλις άουτ, ενώ ο άσος από το Εκουαδόρ είχε ακόμη ένα καλό σουτ στο 65', το οποίο απομάκρυνε ο Φόσερ. Η Γουέστ Μπρομ έχασε απίστευτη ευκαιρία να φέρει στα ίσα το ματς στο 70', καθώς η κεφαλιά του ΜακΌλεϊ σταμάτησε στο δοκάρι του Ντε Χεά, ενώ στο 82' το σουτ του Φαν Πέρσι έφυγε μόλις άουτ και στο 85' ο ΜακΌλεϊ έκοψε σωτήρια τον Γουέλμπεκ. Το 2-0 για τους «κόκκινους διαβόλους» έκανε ο Φαν Πέρσι με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή στο 90'.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Σμόλινγκ, Βίντιτς, Έβανς, Εβρά, Κάρικ, Κλέβερλι (83' Σκόουλς), Βαλέντσια, Καγκάβα (66' Φαν Πέρσι), Γιανγκ, Γουέλμπεκ

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Φόστερ, Τζόουνς, ΜακΌλεϊ, Ταμάς, Ρίτζγουελ, Θορν, Ρόζενμπεργκ (67' Λουκάκου), Μπραντ, Ντόρανς (83' Φόρτσιουν), Οντεμβίγκι, Λονγκ

ΝΟΡΙΤΣ- ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Σ.: 3-4
Γήπεδο: Κάροου Ρόουντ

Στις νίκες επέστρεψε η Σίτι που επικράτησε με 4-3 της Νόριτς ένα συγκλονιστικό ματς με πρωταγωνιστή τον Ντζέκο.

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Σίτι, καθώς άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Αγκουέρο έβγαλε για τον Σίλβα, εκείνος έστρωσε στον Ντζέκο και ο Βόσνιος με σουτ έκανε το 1-0. και πριν προλάβει να συνέλθει η Νόριτς, δέχτηκε και 2ο γκολ στο 5'. Ο Αγκουέρο έκανε το κόψιμο από δεξιά και ο Ντζέκο με όμορφο πλασέ διπλασίασε τα τέρματά του. Η Νόριτς αντέδρασε και στο 14ο λεπτό μείωσε σε 2-1. Ο Πίλκινγκτον εκτέλεσε απ' ευθείας ένα φάουλ, η μπάλα βρήκε στον Κλισί και κατέληξε στα δίχτυα του Χαρτ. Στο 18ο λεπτό, η Νόριτς άγγιξε την ισοφάριση, καθώς το σουτ του Σνόντγκρας πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 23' ο Γαρίδο παρά λίγο να πετύχει αυτογκόλ. Στο 41' ο Νασρί αστόχησε από καλή θέση, ενώ στο 44' η Σίτι έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Νασρί.

Παρά την κόκκινη κάρτα η Σίτι πέτυχε και 3ο γκολ στο 50' με πλασέ του Αγκουέρο μετά από ασίστ του Τουρέ, αλλά η Νόριτς μείωσε σε 3-2 με κεφαλιά Μάρτιν στο 63'. Ωστόσο στο 67' ο Ντζέκο με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Μπαν κι έκανε το 4-2, αλλά στο 75' ο Μάρτιν με σουτ μέσα από την περιοχή μείωσε ξανά σε 4-3. στο 83' το σουτ του Τουρέ έφυγε άουτ, ενώ στο 86' το πλασέ του Τέρνερ δε βρήκε ούτε αυτό στόχο.

ΝΟΡΙΤΣ: Μπαν, Μάρτιν Ρ, Μπασόνγκ, Τέρνερ, Γκαρίδο, Πίλκινγκτον, Τζόνσον, Τετέι (57' Χόουσον), Σνόντγκρας, Χούλαχαν (74' Τζάκσον), Μόρισον (45+2' Κέιν)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Χαρτ, Ζαμπαλέτα, Κομπανί, Νάστασιτς, Κλισί, Γιάγια, Μπάρι, Νασρί, Σίλβα (56' Μίλνερ), Αγκουέρο (90+3' Γκαρθία), Τζέκο (81' Λέσκοτ)

ΡΕΝΤΙΝΓΚ- ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: 1-0
Γήπεδο: Μαντέτσκι

Επιτέλους νίκη για τη Ρέντινγκ που επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από 8 αγώνες καθώς επικράτησε με 1-0 της Γουέστ Χαμ.

Η Ρέντινγκ άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, καθώς ο Κόλινς έκανε τραγικό λάθος και ο Πογκρέμπνιακ από κοντά πλάσαρε ιδανικά τον Γιασκελάινεν. Στο 23ο λεπτό ο Φεντερίτσι απομάκρυνε σε κόρνερ την κεφαλιά του Ριντ, ενώ στο 64' ο Φεντερισι απομάκρυνε το σουτ του Κόλισον.

Στο 67' το σουτ του Καρακάν τράνταξε το δοκάρι του Γιασκελάινε και στην επαναφορά ο Κεμπέ αστόχησε από κοντά, ενώ στο 83' ο Τζάρβις έχασε το άχαστο από μισό μέτρο.

ΡΕΝΤΙΝΓΚ: Φεντερίτσι, Γκάντνερ, Χαρτ, Μαριάπα, Πιρς, Καρακάν, Λέιτζεργουντ, ΜακΆνουφ, Κέμπε (77' Κανού), Γκάθρι (66' Χαντ), Προγκρέμπνιακ

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Γιασκελάινεν, Ριντ, Τόμκινς, Ο'Μπράιαν, Κόλινς, Νόλαν, Τζάρβις, Τέιλορ (53' Κόλισον), Νομπλ (80' Μαϊγκά), Ο'Νιλ (67' Βαζ Τε), Κόουλ

ΣΤΟΟΥΚ- ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: 3-3
Γήπεδο: Μπριτάνια

Η Στόουκ πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (3-3) από τη Σαουθάμπτον που βρέθηκε να νικά ακόμη και με δύο γκολ διαφορά.

Η Σαουθάμπτον μπήκε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό, ο Ντο Πράδο έκανε τη σέντρα και ο Λάμπερτ με όμορφο σουτ στην κίνηση νίκησε τον Μπέγοβιτς. Στο 11' το σουτ του Τζόουνς πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 15' ο ίδιος παίκτης με προβολή στο πρώτο δοκάρι μετά από σέντρα του Σότον, έφερε στα ίσα το ματς. Ωστόσο η Σαουθάμπτον πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ στο 23ο λεπτό, καθώς ο Λάμπερτ έκανε τη σέντρα, ο Χουθ έστειλε την μπάλα κατά λάθος στο δοκάρι της ομάδας του και στη συνέχεια ο Ροντρίγκες από κοντά έκανε το 2-1. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τη Στόουκ, στο 36ο λεπτό, μετά από σέντρα του Γκάλι ο Γουίλκινσον με αυτογκόλ έκανε το 3-1.

Η Στόουκ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και μείωσε με γκολ του Άπσον στ 67ο λεπτό, αλλά στο 70' έχασε με κόκκινη κάρτα τον Ν'Ζονζί. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι έφεραν στα ίσα το ματς στο 90' με τρομερό σουτ του Ζερόμ και πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΣΤΟΟΥΚ: Μπέγκοβιτς, Σότον, Χουθ, Άπσον, Γουίλκινσον (72' Γουάιτχεντ), Κάιτλι (74' Κράουτς), Γουέλαν, Ν'Ζονζί, Εθέρινγκτον (56' Ζερόμ), Γουόλτερς, Τζόουνς

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Ντέιβις, Γιοσίντα, Φοντέ, Χούιφενλντ, Σο (81' Φοξ), Πάντσεον (83' Ρίτσαρντσον), Σνοντερλέν, Κορκ, Γκάλι, Ροντρίγκες, Λάμπερτ

ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ- ΤΟΤΕΝΑΜ: 1-2
Γήπεδο: Στάδιο του Φωτός

Τη 2η σερί νίκη της πέτυχε η Τότεναμ, που επικράτησε με 2-1 τη Σάντερλαντ, η οποία προηγήθηκε

Η Σάντερλαντ έφτασε κοντά στο γκολ στο 18ο λεπτό, με τον Φλέτσερ να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά, ενώ στο 29' η κεφαλιά του Μπέιλ πέρασε μόλις άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Αντεμπαγιόρ σημάδεψε το δοκάρι του Μινιολέ και στο 40' η Σάντερλαντ πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Γιορίς απομάκρυνε αρχικά το σουτ του Φλέτσερ, αλλά ο Ο'Σέι ήρθε από πίσω και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Τότεναμ στάθηκε τυχερή στο 48ο λεπτό καθώς ο Κουεγιάρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του κατά λάθος μετά από κόρνερ κι έκανε το 1-1, ενώ στο 51' ο Λενον κέρδισε τις κόντρες και με σουτ μέσα από την περιοχή, έκανε το 2-1 για τα «σπιρούνια». Στο 60' ο Ντεφό αστόχησε από καλή θέση, όπως και ο Αντεμπαγιόρ στο 82'

ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ: Μινιολέ, Γκάρντνερ, Κίλγκαλον (62' Κάμπελ), Ο' Σέι (68' Μπραμπλ), Κουεγιάρ, Λάρσον (80' Γουίκαμ), Κόλμπακ, Τζόνσον, ΜακΚλιν, Σεσενιό, Φλέτσερ

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Γουόκερ, Κόκερ, Ντόουσον, Νόουτον, Λένον (83' Πάρκερ), Ντεμπελέ, Σάντρο, Μπέιλ (90' Σίγκουρντσον)), Αντεμπαγιόρ, Ντεφό (76' Ντέμπσεϊ)

ΦΟΥΛΑΜ- ΣΟΥΟΝΣΙ: 1-2
Γήπεδο: Κρέιβεν Κότατζ

Σημαντικό διπλό με 2-1 μέσα στην έδρα της Φούλαμ πέτυχε η Σουόνσι κι επέστρεψε στις νίκες μετά από καιρό.

Η Σουόνσι πήρε το προβάδισμα στην πρώτη αξιόλογη φάση του αγώνα στο 19' καθώς ο Στοκντέιλ απέκρουσε ασταθώς το σουτ του Ντάιερ αλλά ο Γκρέιαμ έστειλε την μπάλα από κοντά στα δίχτυα στην επαναφορά. Η Φούλαμ είχε ένα καλό σουτ με τον Μπερμπάτοφ στο 21', με τον Τρεμέλ να απομακρύνει ενώ στο 22' το σουτ του Φράι έφυγε μόλις άουτ. Στο 36' ο Τρεμέλ είπε ξανά όχι σε σουτ του Ρουίς αυτή τη φορά.

Στο 47ο λεπτό το φάουλ του Ρουίς έξυσε το δοκάρι της Σουόνσι, αλλά στο 53' ο Ντε Γκουζμάν με όμορφο σουτ έκανε το 2-0 για τη Σουόνσι. Η Φούλαμ αντέδρασε και μείωσε στο 56ο λεπτό με σουτ του Ρουίς μέσα από την περιοχή, ενώ το σουτ του Φράι στο 68' απομακρύνθηκε δύσκολα από τον Τρεμέλ. Στο 75ο λεπτό το σουτ του Γκρέιαμ πέρασε μόλις άουτ και αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση του ματς.

ΦΟΥΛΑΜ: Στόκντεϊλ, Ρίδερ, Χάνγκελαντ (82' Σεντέρος), Χιουζ, Μπριγκς, Ντεγιαχά (76' Ροδαγιέγκα), Σίντγουελ, Καραγκούνης, Φρέι, Μπερμπάτοφ, Φράι

ΣΟΥΟΝΣΙ: Τρεμέλ, Ράνχελ, Μονκ, Γουίλιαμς, Τιεντάλι, Αγκουστιάν (81' Μπρίτον), Ντε Γκούζμαν, Ρούτλετζ (46' Κι), Ντάιερ, Ερνάντες (67' Ντέιβις), Γκρέιαμ

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ- ΓΟΥΙΓΚΑΝ: 0-3
Γήπεδο: Βίλα Παρκ

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Γουίγκαν που πέτυχε μεγάλο διπλό με 3-0 επί της Άστον Βίλα.

Η Γουίγκαν πάγωσε τα «Βίλα Παρκ» μόλις στο 3ο λεπτό, καθώς ο Μποσεζούρ έβγαλε τη σέντρα και ο Ραμίς με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τους φιλοξενουμένους. Η Βίλα ανέβασε στροφές και στο 35' πέτυχε γκολ με τον Βάιμαν το οποίο όμως ακυρώθηκε.

Η Γουίγκαν μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 52' ο Μπόις συνδυάστηκε με τον Μαλόνεϊ και με όμορφο σουτ έκανε το 2-0, ενώ στο 56ο λεπτό ο Κονέ από κοντά τριπλασίασε τα γκολ της Γουίγκαν. Στο 74ο λεπτό ο Γκουζάν είπε όχι στον Κονέ, ενώ στη συνέχεια δεν υπήρξε άλλη καλή φάση.

ΆΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Γκούζαν, Λόουτον, Κλαρκ, Μπένετ, Χόλμαν (64' Ολμπράιτον), Χερντ, Λιχάι (64' Μπόουερι), Βέιμαν, Μπάναν, Άιρλαντ (64' Ελ Αχμαντί), Μπεντεκέ

ΓΟΥΙΓΚΑΝ: Αλ Χάμπσι, Κονέ (87' ΜακΜάναμαν), ΜακΚάρθι, Κάλντγουελ, Τζόουνς (66' ΜακΆρθουρ), Ντι Σάντο, Μαλόνεϊ, Μπόις, Ραμίς, Μποσεζούρ (79' Γκόμες), Φιγκερόα