ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 11η αγωνιστική

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: 3-1

ΓΗΠΕΔΟ: Παγκρήτιο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ι. Δελφάκης

Ο Εργοτέλης συνέχισε την εξαιρετική του πορεία επικρατώντας με 3-1 του Πανθρακικού μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι.

Η ομάδα της Θράκης μπήκε πολύ καλά στο ματς. Απείλησε στο 2' με οτν Ιγκόρ και στο 11' μετά από εξαιρετικό συνδυασμό του Κάσες με τον Τζάνης ο δεύτερος με σουτ έκανε το 0-1. Ο Εργοτέλης προσπάθησε να αντιδράσει

και απείλησε στο 20' με τον Μπαντιμπανγκά. Στο επόμενο λεπτό ο Κάσες άδειασε δύο αντιπάλους αλλά πλάσαρε άουτ. Ο χορός των χαμένων ευκαιριών συνεχίστηκε στο 26' με τον Μπουχαλάκη να βρίσκεται σε ιδανική θέση αλλά να πλασάρει ψηλά άουτ. Ο Πανθρακικός στο 28' έμεινε με δέκα όταν ο Εμπόου κλότσησε στα πλευρά τον Βερπακόφσκις και είδε την κόκκινη. Με παίκτη παραπάνω οι Κρητικοί πίεσαν. Άγγιξαν το γκολ στο 39' όταν ο Μπαϊκαρά έκοψε την μπάλα πάνω στη γραμμή και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου σκόραραν με σουτ του Βερπακόφσκις με τους παίκτες του Πανθρακικού να διαμαρτύρονται καθώς η επίθεση έγινε ενώ ο Μπαϊκαρά βρισκόταν στο έδαφος.

Μόλις στο 50' στο δεύτερο μέρος ο Πανθρακικός είχε δοκάρι σε πλασέ του Ιγκόρ. Ο Εργοτέλης απάντησε με ένα σουτ του Πελέ στο 56' και τέσσερα λεπτά μετά πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Ρέντζας σέντραρε από δεξιά και ο Ρομάνο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός με τους γηπεδούχους να χάνουν ευκαιρία στο 61' όταν ο Σέρεμετ έδιωξε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Αναστασάκου. Στην επόμενη φάση ο Κάσες δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Αθανασίου. Στο 82' ο Μπαντιμπανγκά βγήκε απέναντι από τον Σέρεμετ αλλά αντί να πλασάρει θέλησε να κάνει πάσα και η άμυνα του Πανθρακικού έκοψε. Τελικά το 3-1 ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με πλασέ του Διαμαντάκου.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Πετράκης): Αθανασίου, Κοιλιάρας, Σαρρής, Γιοβάνοβιτς, Ρέντζας, Πελέ, Καρντόσο (46'Αναστασάκος), Βερπακόφσκις (79'Χαντί), Μπουχαλάκης (57'Ρομάνο), Μπαντιμπανγκά, Διαμαντάκος

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Άκης Μάντζιος): Σέρεμετ, Ντιόγκο, Χρήστου, Εμπόου, Παπαγεωργίου, Μπαϊκαρά, Ρομέου, Λαδάκης (65'Ζεκίνια), Κάσες, Τζάνης (46'Σκλιοπίδης), Ίγκορ