Καθάρισε ο Πανιώνιος

17:36 10/11/2013 - Πηγή: AEK365

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ο Πανιώνιος νίκησε τον Ατρόμητο στη Νέα Σμύρνη (2-1). Ο Πανιώνιος χωρίς να είναι καλύτερος από τον Ατρόμητο, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των παικτών του Παράσχου και επικράτησε 2-1 στη Νέα

Σμύρνη.Το γκολ δώρο του Σηφάκη στον Γιάννου στο 6ο λεπτό έδωσε στους κυανέρυθρους το προβάδισμα πολύ νωρίς στο παιχνίδι, γεγονός που αποπροσανατόλισε τους φιλοξενούμενους. Παρά την αντίδραση της ομάδας του Περιστερίου, ο Πανιώνιος κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στα μετόπισθεν, φτάνοντας μάλιστα στην επίτευξη ενός ακόμη τέρματος με πέναλτι του Αραβίδη στο 38' μετά από χέρι του Φυτανίδη εντός της περιοχής.Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος μπήκε αποφασισμένος να παλέψει για την ισοφάριση, πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιούργησε ευκαιρίες. Σε μία από αυτές η μπάλα στρώθηκε στον Δημούτσο και αυτός με μονοκόμματο σουτ από το ύψος της περιοχής μείωσε σε 2-1 στο 70'.Στο υπόλοιπο του αγώνα ο Ατρόμητος πίεσε για την ισοφάριση, όμως ο Παπαδόπουλος μπροστά σε κενή εστία στο 78' δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Τα λεπτά κύλησαν και οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους, φτάνοντας σε μια πολύ σημαντική νίκη που τους δίνει βαθιά βαθμολογική ανάσα. Πανιώνιος (Παντελής): Γιαννακόπουλος, Λαμπρόπουλος, Κουλουχέρης, Αυλωνίτης, Κούρος, Κούρντι, Μητρόπουλος, Μενδρινός (79' Καμπάνταης), Κολοβός (87' Παντίδος), Αραβίδης (72' Καλτσάς), ΓιάννουΑτρόμητος (Παράσχος): Σηφάκης, Φυτανίδης (54' Γκαρσία), Ταυλαρίδης (83' Καραμάνος), Λαζαρίδης, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Δημούτσος, Ούμπιδες, καραγκούνης (39' Μπρίτο), Ναπολεόνι, Παπαδόπουλος