21:39 9/2/2013 - Πηγή: AEK365

EREDIVISIE- 22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Φίτεσε- Αϊντχόφεν: 2-2
(Μπόνι 77' πεν., 89'- Μέρτενς 19' πεν., Βαϊνάντουμ 78')

Αυτοκτόνησε η Αίντχόφεν που κόλλησε στο 2-2 μέσα στην έδρα της Φίτεσε, που αγωνιζόταν και με 10 παίκτες.
Η Αϊντχόφεν άνοιξε το σκορ με το πέναλτι του Μέρτενς στο 19ο λεπτό, αλλά στο 77' ο Μπόνι ισοφάρισε με πέναλτι. Ωστόσο η Αϊντχόφεν πήρε ξανά το προβάδισμα στο επόμενο λεπτό με τον Βαϊνάλντουμ. Στο 84' η Φίτεσε έχασε με κόκκινη τον Γιάνσεν αλλά στο 89' ο Μπόνι έκανε το τελικό 2-2.

Ντεν Χάαγκ-Μπρέντα: 2-1
(Βισέντο 50', 68' Τσέρι-

Τεν Φόορντε 82')

Σημαντική νίκη με 2-1 πέτυχε η Ντεν Χάαγκ επί της Μπρέντα και κλειδώνει μια θέση στα πλέι οφ.
Η Ντεν Χάαγκ άνοιξε το σκορ στο 50ο λεπτό με τον Βισέντο, ενώ στο 65' αποβλήθηκε ο Γιάνσε της Μπρέντα. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε τρία λεπτά μετά ο Τσέρι. Η Μπρέντα μείωσε στο 82' με τον Τεν Φόορντε.

Γκρόνινγκεν- Βααλβάικ: 2-1
(Ζεεφούικ 32' πεν., 69' πεν.- Μπρέιμπερ 24'πεν)

Για την είσοδό της στα πλέι οφ παλεύει η Γκρόνινγκεν που νίκησε τη Βααλβάικ με 2-1. και τα τρία γκολ με πέναλτι.
Η Βααλβάικ άνοιξε το σκορ με το πέναλτι του Μπρέιμπερ, αλλά στο 32' η Γκρόνινγκεν ισοφάρισε με το πέναλτι του Ζεεφούικ. Τη νίκη στην Γκρόνινγκεν έδωσε με νέο πέναλτι ο Ζεεφούικ στο 69', σε φάση που αποβλήθηκε και ο Ράμος.

Χέρακλες- Βίλεμ: 4-1
(Βεγίνοβιτς 20', 61', Μπρουνς 27', Ντουάρτε 44'- Φόσεμπελτ 7')

Το παλεύει ακόμη η Χέρακλες για την είσοδό της στα πλέι οφ, καθώς επικράτησε της Βίλεμ με 4-1.
Η Βααλβάικ έκανε το 1-0 με τον Φόσεμπελτ στο 7ο λεπτό, αλλά στ 20' ο Βεγίνοβιτς έφερε στα ίσα το ματς για τη Χέρακλες. Στο 27' ο Μπρουνς έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους, ενώ στο 44' ο Ντουάρτε έγραψε το 3-1. το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Μπρουνς με το 2ο προσωπικό του γκολ στο ματς στο 61'.

Χέρενφεεν- Φένλο: 2-2
(Μάρετσεκ 70', Φινμπόγκασον 90+1'- Νουοφόρ 36', Σέιπ 68')

Στς καθυστερήσεις γλίτωσε η Χέρενφεεν που έμεινε στο 2-2 με τη Φένλο.

Η Φένλο έκανε το 1-0 με τον Νουοφόρ στο 36ο λεπτό, ενώ ο Σέιπ έκανε το 2-0 στο 68' δύο λεπτά μετά η Χέρενφεεν μείωσε με τον Μάρετσεκ. Το τελικό 2-2 έκανε στις καθυστερήσεις ο Φινμπόγκασον.