21:02 9/2/2013 - Πηγή: AEK365

JUPILER LEAGUE- 26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μπέερσοτ- Γκενκ: 0-2
(Φόσε 22', 84')

Με πρωταγωνιστή τον Φόσεν, η Γκενκ νίκησε την Μπέερσοτ με 2-0 και έπιασε τριάδα.
Η Γκενκ άνοιξε το σκορ με τον Φόσεν στο 22ο λεπτό, ενώ ό ίδιος παίκτης έκανε και το 20 στο 84'.

Μπριζ- Λέουβεν: 3-1
(Λεστιέν 63', Ρεφαέλοφ 65',Τριτσκόφσκι 83'- Γκέρερτς 50')

Στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές επέστρεψε η Μπριζ, καθώς επικράτησε με 2-1 της Λέουβεν και μπήκε στο κυνήγι της τριάδας.

Η Λέουβεν άνοιξε τα σκορ με τον Γκέρερτς στο 50ο λεπτό, αλλά στο 61' έχασε τον Τόμπσον με κόκκινη. Έτσι στο 63' ο Λεστιέν έφερε στα ίσα το ματς και δύο λεπτά μετά ο Ρεφαέλοφ έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους. Η Μπριζ έχασε με κόκκινη τον Λάρσον στο 78', αλλά πέτυχε και 3ο γκολ στο 78' με τον Τριτσκόφσκι.

Λόκερεν- Ζούλτε Βάρεγκεμ: 1-1
(Μπαλουφό 52'- Αζάρ 39')

Αυτογκότνησε η Ζούλτε Βάρεγκεμ, που έμεινε στο 1-1 με τη Λόκερεν κι έδωσε την ευκαιρία στην Άντερλεχτ να ξεφύγει ξανά.
Η Ζούλτε έκανε το 1-0 με τν Αζάρ στο 39ο λεπτό, αλλά στο 52' ο Μπαλουφό έφερε στα ίσα το ματς.

Κορτράικ- Γάνδη: 1-0
(Ντεζαγκέρε 64')

Βήμα συμμετοχής στα πλέι οφ του τίτλου έκανε η Κορτράικ που κέρδισε με 1-0 τη Γάνδη.
Η Γάνδη έχασε τον Ραφίνια με κόκκινη κάρτα στο 61ο λεπτό και τρία λεπτά μετά ο Ντεζαγκέρε έκανε το 1-0 για την Κορτράικ.

Μέχελεν- Σερκλ Μπριζ: 2-0
(Ντε Βίτε 55', Γιούνκερ 81')

Σημαντικό βήμα για να συμμετέχει στα πλέι οφ του τίτλου έκανε και η Μέχελεν που νίκησε την Σερκλ Μπριζ με 2-0.
Η Μέχελεν άνοιξε το σκορ με τον Ντε Βίτε στο 55' και στο 82' ο Γιούνκερ έκανε το τελικό 2-0.

Σαρλερουά- Λιρς: 1-0
(Ροσίνι 24')

Μεγάλη νίκη με 1-0 για τη Σαρλερουά κόντρα στη Λιρς.
Ο Ροσίνι άνοιξε το σκορ στο 24' για τη Σαρλερουά, αλλά στο 61' ο σκόρερ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.