«Κιτρινόμαυρη» γιορτή στη Νέα Φιλαδέλφεια

20:02 31/3/2012 - Πηγή: AEK365

Η ΑΕΚ έκανε το χρέος της και πανηγύρισε με τον καλύτερο τρόπο την άνοδο στην Α2 σαν Πρωταθλήτρια ομάδα. Η Ένωση που θέλει να κάνει ανάλογη πορεία και την ερχόμενη αγωνιστική σεζόν για να βρεθεί γρήγορα στα μεγάλα σαλόνια επικράτησε με 3-0 σετ της Κρητικής ομάδας, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής και «έκλεισε» με νίκη τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση, αφού την τελευταία αγωνιστική έχει ρεπό.

Σε όλη την

διάρκεια της αναμέτρησης η Ένωση είχε το πάνω χέρι και με εξαιρετικές τοποθετήσεις σε άμυνα και επίθεση δεν άφησε περιθώρια στους αντιπάλους τους να διεκδικήσουν κάτι καλό. Έτσι κι αλλιώς δεν θα μπορούσε να γίνει κάτι διαφορετικό από την στιγμή που στο κατάμεστο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφεια οι οπαδοί της ομάδας είχαν δημιουργήσει ένα εξαιρετικό κλίμα και γιόρτασαν με τον καλύτερο τρόπο την άνοδο. Μοναδικό σημείο αντίστασης των φιλοξενούμενων αποτέλεσε το τελευταίο σετ, στο οποίο όμως μέτρησε η καρδιά και η αποφασιστικότητα των παικτών του Γιάννη Χαλβατζάρα κι έτσι η νίκη ήρθε με έναν εύκολο τρόπο.

Τα σετ: 25-21, 25-20, 28-26