12:10 10/12/2011 - Πηγή: AEK365

LIGA SAGRES 12η αγωνιστική

ΜΠΡΑΓΚΑ-ΠΑΚΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ 5-2

ΓΗΠΕΔΟ: ESTADIO MUNICIPAL

Τους πρώτους τρεις βαθμούς μετά από τρεις αγωνιστικές κατέκτησε η Μπράγκα η οποία επικράτησε της Πάκος Φερέιρα με 5-2 στην αυλαία της 12ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Για να συμβεί όμως αυτό έπρεπε να σοβαρευτεί όταν είδε το υπέρ της 2-0 να γίνεται 2-2.

Πιο συγκεκριμένα,

η Μπράγκα μόλις στο 4ο λεπτό πήρε προβάδισμα με τον Άλαν για να έρθει στο 42ο λεπτό ο Λίμα να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Όμως η Πάκος Φερέιρα μπήκε αμέσως ξανά στο παιχνίδι καθώς στο επόμενο λεπτό μείωσε με τον Μέλγαρέχο. Όχι μόνο αυτό αλλά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, συγκεκριμένα στο 59ο λεπτό, ο Κοέν ισοφάρισε σε 2-2. Σε εκείνο το σημείο η Μπράγκα αποφάσισε να σοβαρευτεί και πέτυχε άλλα τρία γκολ με τους Λίμα (71'), Βιάνα (86') και Σέζαρ (90'+).

Η 12η αγωνιστική συνεχίζεται το Σαββατοκύριακο με τις Πόρτο και Μπενφίκα να θέλουν να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις από τον αποκλεισμό τους από το Τσάμπιονς Λιγκ φεύγοντας με την νίκη από τις έδρες των Μπέιρα Μαρ και Μαρίτιμο αντίστοιχα.