21:21 28/9/2014 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΡΟΣ-5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Δόξα Κ.-Νέα Σαλαμίνα: 1-1
(Ζόρζε 88'-Κρστιτς 18')

Ισόπαλοι 1-1 έμειναν Δόξα και Νέα Σαλαμίνα στο παιχνίδι που έγινε σήμερα το απόγευμα στο Μακάρειο Στάδιο. Η ομάδα που προηγήθηκε στο σκορ ήταν η Νέα Σαλαμίνα με Κρίστις στο 18' ενώ για την Δόξα ο Πάολο Ζόρζε έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 88'. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τώρα τους 8 βαθμούς ενώ η Δόξα

πήγε στους 2 βαθμούς. Η Νέα Σαλαμίνα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και άξιζε την νίκη.

Εθνικός Α.-Ομόνοια: 1-0
(Ατάντα 45+1')

Οδυνηρή ήττα δέχθηκε η Ομόνοια στο Δασάκι, όπου έχασε από τον Εθνικό με σκορ 1-0 χάρη σε τέρμα που πέτυχε στο 45' ο Ατάντα, ποδοσφαιριστής που αγωνιζόταν στην περσινή περίοδο με την πράσινη φανέλα.

Η ομάδα του Κώστα Καϊάφα ξόδεψε ένα ολόκληρο ημίχρονο δίχως να παίξει ορθόδοξο ποδόσφαιρο, και δίχως να δημιουργήσεις επικίνδυνες φάσεις στην αντίπαλη εστία. Αντίθετα, ο Εθνικός είχε περισσότερες φάσεις και σκόραρε στο φινάλε του ημιχρόνου.
Η Ομόνοια συνήλθε στην επανάληψη, κράτησε την μπάλα στην κατοχή της και πίεσε ασφυκτικά τον Εθνικό για το γκολ της ισοφάρισης. Στο 81' αποβλήθηκε ο Ντόμπερ για τον Εθνικό, και οι πράσινοι έπαιξαν φουλ επίθεση αλλά το γκολ της ισοφάρισης δεν ήρθε ποτέ.