19:10 6/1/2013 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΡΟΣ- 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΕΚ- Ομόνοια: 2-1
(Πιντάδο 3', 13'-Ντάνιελσον 27')

Η ομάδα της Λάρνακας ήταν καλύτερη στο πρώτο 15λεπτο, οπόταν και πέτυχε δύο τέρματα με τον Γκόρκα Πιντάδο στο 3' και στο 13', και κατάφερε να πάρει το τρίποντο που ανέβηκε στους 37 βαθμούς, εννιά βαθμούς μπροστά από την Ομόνοια, που έμεινε κολλημένη στην πέμπτη θέση.

ΑΠΟΕΛ- Αλκή: 1-1
(Σέρτζιο 90'- Καφού 72')

Μεγάλη έκπληξη στο ΓΣΠ, καθώς η Αλκή

απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας από το ΑΠΟΕΛ. Το 1-1 σφράγισε την προσπάθεια των δύο ομάδων και κρίνεται δίκαιο, αφού η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ήταν ανούσια στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, παρά την κατοχή της μπάλας που είχε, και λίγο έλειψε να δεχθεί την ήττα όταν ο Καφού έδωσε προβάδισμα στην Αλκή στο 72'. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 90' ο Μάριο Σέρτζιο, στην μοναδική αξιόλογη φάση του ΑΠΟΕλ στο δεύτερο ημίχρονο.