Ανετο διπλό του Ολυμπιακού, με Σερμαντίνι

18:31 6/1/2013 - Πηγή: Sport.gr
Στο ντεμπούτο του Γκιόργκι Σερμαντίνι, ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα εκτός έδρας τον Πανελευσινιακό με 94-76 και συνέχισε την αήττητη πορεία του στην Α1. Οι ερυθρόλευκοι είχαν για πρώτο σκόρερ τον Πρίντεζη και έφτασαν στη νίκη χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Πλέον, συγκεντρώνονται στη δύσκολη αναμέτρηση της Ευρωλίγκα με την Μπαρτσελόνα.Σε αντίθεση με το ματς απέναντι στην Μπεσίκτας, ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός στην
άμυνα και παρότι ήταν καλός επιθετικά, δεν κατάφερε να καθαρίσει από νωρίς στο ματς.Ο Πανελευσινιακός ήταν μόλις τρεις πόντους πίσω στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-21), ενώ άντεξε και στο δεύτερο, με τους ερυθρόλευκους, πάντως, να έχουν τα ηνία του αγώνα (38-45, 20`).Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός βελτίωσε, πάντως, σημαντικά την εικόνα του. Επαιξε καλύτερη άμυνα και με μπροστάρη τον Πρίντεζη στην επίθεση, κατάφερε να καθαρίσει το ματς, αφού στο τέλος της τρίτης περιόδου ανέβασε τη διαφορά στους 15 πόντους (67-52, 30`).Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει και τον Γκιόργκι Σερμαντίνι, ο οποίος στο ντεμπούτο με τα ερυθρόλευκα αγωνίστηκε για 16 λεπτά και είχε 5 πόντους και 5 ριμπάουντ.Με πατημένο το γκάζι στην επίθεση, ο Ολυμπιακός έφτασε, πάντως, άνετα στη νίκη, αλλά σίγουρα ο Μπαρτζώκας θα περίμενε καλύτερη δουλειά στην άμυνα.Η ουσία είναι πως οι ερυθρόλευκοι έφτασαν χωρίς άγχος στο τελικό 94-76 και τώρα συγκεντρώνονται στο ματς της Ευρωλίγκας με την Μπαρτσελόνα. Τα δεκάλεπτα: 18-21, 20-24, 14-22, 24-27.